Kontrolsüz hipertansiyonu olan bireylerde integratif hemşirelik ilkelerine temellenen multimodal girişimlerin kan basıncı, stres ve tedavi uyum düzeylerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of multimodal interventions based on integrative nursing principles on blood pressure, stress, and treatment adherence in individuals with uncontrolled hypertension: A randomized controlled trial
- Tez No: 742796
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GÖZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; toplumda kontrolsüz hipertansiyonu olan bireylerde integratif hemşirelik ilkelerine temellenen multimodal girişimlerin (Uncontrolled Hypertensives for Integrative Nursing based Multimodal Interventions-UHTINuM) kan basıncı, stres ve hipertansiyon tedavisine uyum düzeylerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma, tek kör (katılımcı), aktif kontrol grupla randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışmada UHTINuM müdahalelerinin uygulandığı grup girişim (n:24), sağlık önerilerinin verildiği grup aktif kontrol grubu (n:24) olarak alınmıştır. Bu çalışma 50-65 yaş arası erişkin bireylerle Antalya İli Konyaaltı İlçesi'nde yer alan Hayat Park'ta yürütülmüştür. Girişim grubuna 12 haftalık meditasyon ve nefes alma tekniklerini içeren yoga, hipertansiyon tedavisine uyum eğitimi ve evde kan basıncı ölçümü eğitimlerini içeren multimodal girişimler uygulanmış, aktif kontrol grubuna hipertansiyona yönelik bilgi notu ve Sağlık Bakanlığı broşürleri verilerek uzman doktora yönlendirilmiştir. Çalışmanın birincil sonuçları, aneroid tansiyon cihazı (kan basıncı), Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Girişimlerden sonra UHTINuM grubunun kan basıncı ve stres düzeyi aktif kontrol grubuna göre önemli ölçüde azalmış, hipertansif tedaviye uyum düzeyi artmıştır. Grupların başlangıca göre sistolik ve diyastolik kan basıncı farklılıkları UHTINuM grubunda -21.75±9.58 mmHg (p0.05), diyastolik kan basıncı sırasıyla -11.37±8.00 mmHg (p0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of multimodal interventions“Uncontrolled Hypertensives for Integrative Nursing-based Multimodal Interventions (UHTINuM)”based on integrative nursing principles on blood pressure (BP), stress, and compliance levels to hypertension treatment in individuals with uncontrolled BP. Method: The study is a randomized controlled trial a single-blind (participant), active control group. The group where UHTINuM interventions were applied was taken as the intervention group (n:24) and the group where health recommendations were given was taken as the active control group (n:24). This study was conducted with adult individuals aged 50-65 in Hayat Park located in Konyaaltı, Antalya. Multimodal interventions including 12-week meditation and breathing techniques, yoga, hypertension treatment compliance training and home BP measurement training were applied to the intervention group, and the active control group was directed to a specialist doctor by giving information notes and Ministry of Health brochures. The primary outcomes were measured using aneroid BP device, Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale, Perceived Stress Scale. Results: The BP and stress level of the UHTINuM group decreased significantly compared to the active control group, and the level of adherence to hypertensive treatment increased. The systolic and diastolic BP differences of the groups from baseline were --21.75±9.58 mmHg (p0.05) in the active control group, diastolic BP 11.37±8.00 mmHg (p0.05), respectively) was found. In comparison between groups, the UHTINuM group showed significantly more improvement in perceived stress (4.54/1.12 points) and adherence to hypertensive treatment (2.83/1.58 points) than the active control group. Conclusion: The UHTINuM program had a positive effect on reducing blood pressure and stress and increasing compliance with hypertensive treatment in hypertensive individuals whose blood pressure was not under control.