Polikistik over sendromlu hastalarda onkostatin-M seviyeleri ile klinik ve metabolik parametrelerin ilişkilendirilmesi
Onkostatin-M levels in patients with polycystic ovary syndrome and correlation of clinical and metabolic parameters
- Tez No: 742806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM AFŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağında en sık karşılaşılan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik bir endokrin hastalıktır. Uzun dönemde infertilite, dislipidemi, kardiyovasküler hastalıklar, endometriyal kalınlaşma ve endometrium kanseri gibi sonuçlara yol açabilir. Ancak PKOS etyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır ve altta yatan nedenlere yönelik tedavi geliştirilememiştir. PKOS'ta oluşan metabolik anormalliklerin ve ovaryan disfonksiyonun altında yatan nedenlerden birinin de kronik inflamasyon olduğu düşünülmektedir. Onkostatin-M (OSM) birçok hastalığın etyolojisinde rol alan inflamatuar süreçlerle ilişkili, interlökin-6 (IL-6) ailesi üyesi bir belirteçtir. Literatürde; PKOS ve OSM ilişkisi araştıran çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; PKOS tanılı hastalarda OSM düzeylerinin klinik ve metabolik parametreler ile ilişkisini araştırmak ve hastalığın yönetimine katkıda bulunmaktır. Materyal ve Metot : Çalışmamıza Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü infertilite ve jinekoloji polikliniklerine başvuran 18- 45 yaş arası kronik hastalığı bulunmayan 32 PKOS tanılı ve 32 sağlıklı gönüllü kadın dahil edildi. PKOS grubuna Amsterdam ESHRE/ASRM önerisine göre, Rotterdam kriterlerinden üçünü de karşılayan hastalar dahil edildi. Hastaların boy ve kilo ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. PKOS ve sağlıklı gönüllü hasta gruplarında menstruasyonun 2.veya 3. günleri, 8 saatlik açlığı takiben hormon profili, insülin, açlık kan şekeri(AKŞ), c-reaktif protein (CRP), lökosit sayısı (WBC), lipid düzeyleri ve androjen seviyeleri ölçüldü. Homeostatic Model Assessment Insulin Rezistans (HOMA-IR) değerleri hesaplandı. Hastalardan alınan kan örnekleri santrifüje edilerek -20 derecede saklandı ve ELISA tekniği ile serum Onkostatin-M düzeyleri ölçüldü. Bulgular: PKOS hastaları (n=32) ve kontrol olgularını (n=32) içeren bu çalışmada, grupların VKİ ve kilo oranları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is one of the most common endocrine disorders in reproductive age that has a chronic course and could negatively impact the quality of life. PCOS is associated with many long term complications such as infertility, lipid metabolism disorders, cardiovascular disease, endometrial hyperplasia and endometrial cancer. However, the etiology and treatment of PCOS has not been clearly elucidated. Many clinical and biochemical parameters are used to predict and also prevent the long-term complications of patients with PCOS. The chronic inflammation is considered that the underlying reason of metabolic abnormalities and ovarian dysfunction in patients with PCOS. Oncostatin-M (OSM) has been regarded as an inflammatory marker and a member of the interleukin-6 (IL-6) family which takes part a role in the inflammatory processes of many diseases. However, there are not many study about comparing PCOS with serum OSM levels. The aim of this study is to compare the levels of the serum OSM levels between patients with PCOS and in healthy volunteer women, and contribute to the management of the disease. Material and method: In our study, 32 women with PCOS and 32 healthy volunteer women, aged 18-45 years, who applied to Balıkesir University Faculty of Medicine, gynecology clinics without any accompanying chronic disease were included. Patients meeting all three of the 2003 Rotterdam criteria were included in the PCOS group with the recent Amsterdam ESHRE/ASRM recommendation. In PCOS and healthy volunteer patient groups, on the 2nd or 3rd days of menstruation, following an 8-hour fasting, basal hormone, insulin, fasting blood glucose (FBC), c-reactive protein (CRP), white blood cell count (WBC), lipid levels and androgen levels were measured. Homeostatic Model Assessment-Insulin Resistance (HOMA-IR) values were calculated. Body mass index (BMI) was calculated by measuring the height and weight of the patients. Blood samples taken from the patients were centrifuged and stored at -20°C. When the sufficient number was reached, the patient xiv recruitment was stopped and serum oncostatin-M levels were measured in the blood samples taken from the PCOS and control groups by ELISA technique. Findings: In this study, which included PCOS patients (n=32) and control subjects (n=32), BMI and weight were similar.