Alerjik rinitli okul çocuklarında risk faktörlerinin ve atopinindeğerlendirilmesi
Evaluation of risk factors and atopy in school children with allergic rhinitis
  1. Tez No: 742805
  2. Yazar: MÜGE AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alerjik rinit, hayatı tehdit eden bir hastalık olmamasına karşın; yaşam kalitesini düşüren, okul ve iş yaşamında üretkenliği azaltan, aktiviteyi kısıtlayan ve diğer alerjik hastalıkların gelişimine predispozisyon teşkil eden bir patolojidir. Bu çalışmanın amacı, İzmir İli Kemalpaşa İlçesi'nde alerjik rinitin sıklığını belirlemek; mevsimsel ve perennial alerjik rinitin risk faktörlerini tanımlamaktır. Kemalpaşa Merkez'de 5 ilköğretim okuluna devam eden yaşları 13-14 arası değişen 1511 çocuk çalışmaya alınmıştır. Çocukların %90.87'sine (1373) ISAAC anketi uygulanmış; ankete göre alerjik rinit düşünülen olgular Kemalpaşa Sağlık Merkezi'ne çağırılmıştır. Kemalpaşa Sağlık Merkezi'nde modifiye ISAAC anketi ve sosyodemografik anket; deri prick testi ve nasal inspiratuar tepe akım hızı (PNIF) ölçümü uygulanmıştır. Ankete göre current alerjik rinit oranı %31.3 olarak saptanmıştır. İleri inceleme için çağırılan olguların %55'i (277) çağrıya uymuştur. Çağrıya uyan 277 olgunun 250'sine (%90,3) nazal peak flowmetre ile PNIF ölçümü uygulanmış olup, 28 (%10,1) olguda belirgin nazal obstrüksiyon saptanmıştır. Çağrıya uyan 277 olgunun tamamına deri prick testi uygulanmış, bunlardan 46'sında (%16,6) herhangi bir alerjene karşı duyarlılık saptanmıştır. En sık saptanan alerjenler; D.farinea, D.pteronyssinus, çim poleni ve hamam böceğiydi. Çalışmamızda annede alerjik rinit öyküsünün varlığında atopi olma olasılığını 2,18 kat, mevsimsel alerjik rinit olan olgularda ise 2,11 kat daha fazla olduğu saptanmıştır. Kardeşte alerjik rinit öyküsü olan olgularda ise, perennial alerjik rinit olma olasılığı 3,1 kat daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamız aynı alan ve aynı yaş grubundaki tüm çocukları kapsamakta olup; Ege Bölgesi'nde yapılmış diğer çalışmalarla karşılaştırma imkanı sağlamaktadır. Ayrıca çalışmada anket uygulamasının yanısıra objektif veriler sağlayan deri prick testlerinin ve PNIF ölçümünün yapılmış olması, çalışmanın önemini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is a global health problem with important comorbidities. Its prevalence is 10-25% worldwide and the incidence is increasing. Although it's not a fatal disease, it reduces the performance in the school and quality of life. In the present study, we aimed to identify allergic rhinitis prevelance in a group of children at the same age and environment; to define the risk factors of seasonal and perennial allergic rhinitis. The main study group was consisted of the all school children in Kemalpaşa town at age 13-14. Children with positive ISAAC questionnaire for current allergic rhinitis, were further evaluated for confirmation. Parents were given a more detailed questionnaire about allergic diseases and risk factors. In order to objectly assess nasal patency, peak nasal inspiratory flow evaluation was performed. Skin prick test was done to identify atopy. Atopy was defined as the presence of at least one positive skin reaction to any allergen tested. There were 1511 children aged 13-14 in 5 primary schools at town center. The questionnaire was answered by 90.87% (1373) of children. Current allergic rhinitis was found to be 31,3%. Of this group, 55.0% were admitted for the parent questionnaire and tests. 90,3% of children accepted peak nasal inspiratory flow evaluation and %10,1 of them had nasal obstruction. Skin prick tests revealed allergy for at least 1 allergen in 16,6% of children. The present study showed that the children with maternal allergic rhinitis history had 2,18 fold higher and the children with seasonal allergic rhinitis had 2,11 fold higher possibility of atopy. The probability of perennial allergic rhinitis was 3,1 fold higher in the children who had siblings with allergic rhinitis. We have included the whole children in a specific age group living in a certain area. While we have found the allergic rhinitis prevalence with ISAAC questionnaire; we have also performed peak nasal inspiratory flow evaluation and skin prick testing which were objective criteria.