Diyabetik ayak ülseri tanısı ile izlenen hastalarda diyabet öz bakım aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of diabetes self-CARE activities in patients followed up with diabetic foot ulcer diagnosis
  1. Tez No: 742816
  2. Yazar: ÖMER FARUK ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, diyabetik ayak ülseri tanısı ile polikliniğe başvuruda bulunan hastaların, diyabet öz bakım aktivitelerinin değerlendirilmesi amacıyla; bir şehir hastanesinde, 22 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında diyabetik yara polikliniğine başvuru yapan 150 hasta ile yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak, hasta tanıtım formu ve diyabet öz bakım aktiviteleri anketi-DÖBA kullanılmıştır. Veriler, hastalara bilgilendirilmiş olur formu imzalatılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, kruskal wallis ve mann whitney U Testi kullanılmıştır. Veriler %5 hata payı ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the diabetes self-care activities of patients who applied to the outpatient clinic with the diagnosis of diabetic foot ulcer; The study was conducted with 150 patients who applied to the diabetic wound outpatient clinic in a city hospital between April 22 and May 31. Patient identification form and diabetes self-care activities questionnaire-PCA were used as data collection tools. The data were collected by face-to-face interview method by having the patients sign an informed consent form. Independent sample t test, Kruskal Wallis and Mann Whitney U Test were used to evaluate the data. Data were tested with a 5% margin of error.