The impcat of Langston Hughes on the Harlem Renaissance
Langston Hughes'in Harlem Rönesansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 742837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALI MOHAMMADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Harlem Rönesansı, 1920'lerden 1930'lara kadar Afrikalı Amerikalılar tarafından meydana gelen edebi bir harekettir. Amerikan tarihini yeniden şekillendirdi. Langston Hughes, hareketin kurucu babalarından biriydi, diye yazmıştı Afrikalı Amerikalıların harekete geçtiği bir zamanda. Mevcut çalışma, Harlem Rönesansı üzerindeki etkisini keşfetmek için Hughes'un yazılarının derinliklerine inecek. Çifte bilinç, Afrikalı Amerikalıların durumunu yansıtmak için çılgınca kullanılan bir terimdir. Hughes, hem W. E. B. Du Bois hem de Booker T. Washington'un ideolojilerini eleştirir ve iki ideolojinin iyi taraflarını alıp Afro-Amerikan kökleriyle birleştirir ve Afro-Amerikan'dan Amerikan Rüyasını temsil eden bir New Negro karakteri sunar.
Özet (Çeviri)
Harlem Renaissance is a literary movement that happened between the 1920s to 1930s by African Americans. It reshaped American history. Langston Hughes was one of the founding fathers of the movement, he wrote in a time when African Americans were in evoke. The current study is going to dig deep into Hughes' writings to discover his effect on the Harlem Renaissance. Double consciousness is the term that is used wildly to reflect the state of African Americans. Hughes criticizes the ideologies of both W. E. B. Du Bois and Booker T. Washington and takes the good side of the two ideologies and merge them with African American roots and presents a New Negro character which represents the American Dream from African American.