Photocatalytic applications of metal-organic frameworks
Metal organik kafeslerin fotokatalitik uygulamaları
- Tez No: 742857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Metal Organik Kafes malzemeler son yıllarda kimya ve malzeme biliminde ortaya çıkmış, metallerin kovalent bağlarla ve organik bağlayıcılarla bağlandığı yeni bir kristal gözenekli malzeme sınıfıdır. Organik boyaların katalitik bozunmasında Metal organik kafeslerin (MOF)'lar yarı iletken davranışları, gözenekli yapıları, fonksiyonelliği, mükemmel mekanik stabilite gibi özellikleri nedeniyle kullanılırlar. MOF'ların yapıları ve özellikleri uygun yapıtaşı seçimi ile ayarlanarak farklı metal-ligand içeren MOF'lar üretilebilmektedir. Bu çalışmada, görünür ışığa duyarlı fotokatalizörlerin üretimi için başlangıç şablonları olarak polidopamin (PDOP) kullanılarak, metilen mavisi renklerinin giderilmesi için Zr bazlı MOF'ların LED ışık altında fotokatalitik aktivitesi incelenmiştir. Şelat oluşumu (Zr4+ ve PDOP arasında), Zr-O kümelerinin çekirdeklenmesine yol açmıştır. Bu küme çekirdeklenmesi de PDOP üzerinde MOF'ların büyüme mekanizmasını kolaylaştırmıştır. MOF fotokatalitik performansı LED ışık kaynağı kullanılarak, fiziksel ve kimyasal özellikleri ise XRD, SEM ve FTIR kullanılarak araştırılmıştır. Yeni sentezlenen katalizörler sayesinde dikkate değer foto-bozunma oranlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal-Organic Frameworks (MOFs) materials are a new class of crystalline porous materials that have emerged in chemistry and materials science in recent years, in which metals are bonded with covalent bonds and organic binders. MOFs are used in the catalytic degradation of organic dyes due to their semiconductor behaviors, porous structure, pore size, functionality, and excellent mechanical stability. MOFs containing different metal ligands can be produced by adjusting the structure and properties of MOFs with the appropriate choice of building blocks. In this study, the photocatalytic activity of Zr-based MOFs under an LED light to remove methylene blue (MB) colors was investigated by using PDOP as initial templates for the production of visible light-sensitive photocatalysts. The chelate formation between Zr4+ and polydopamine (PDOP) led to the nucleation of Zr-O clusters. This cluster nucleation also facilitated the growth mechanism of MOFs on the PDOP. MOF photocatalytic performance was investigated using a LED light source. Also, MOF's physical and chemical properties were investigated using XRD, SEM, and FTIR. Thanks to the newly synthesized catalysts, remarkable rates of photodegradation have been achieved.