Lazer güdümlü sentez yöntemi ile metal organik kafes yapıların sentezi (MOF), MOF tabanlı polimer kompozitlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulamaları
Synthesis of metal organic frameworks (MOF) by laser-guided synthesis method, preparation, characterization and applications of MOF-based polymer composites
  1. Tez No: 985641
  2. Yazar: SALİHA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SAVAŞKAN YILMAZ, PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, geleneksel solvotermal yönteme alternatif olarak yeni lazer güdümlü sentez (LGS) yöntemi uygulanarak Zn, Ni, Co, Fe ve bimetalik MOF yapıları elde edildi. Sentezlenen MOF'lar, SEM-EDX, TEM, XRD, BET, TGA, FTIR, UV-Vis-NIR ve floresans analizleri ile kapsamlı bir şekilde karakterize edildi. MOF' ların Rietveld Yöntemi ile kristal yapıları belirlendi. Deneysel ve Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) hesaplamalarının optik ve manyetik sonuçları karşılaştırıldı. MOF ile N2, CH4 ve CO2 gaz adsorpsiyonuçalışmaları, 303K'de 50 bar'a kadar farklı basınçlarda düşük enerji tüketimi ile uygun maliyetli gaz ayırmayı birleştirerek için umut verici bir performans ortaya koymaktadır. MOF'ların fotofiziksel, fotokimyasal, fotokatalitik ve biyosensör özellikleri incelendi; ayrıca rGO türevleri ile oluşturulan kompozitlerin enerji depolama ve elektriksel davranışları araştırıldı. LGS yöntemiyle ilk kez PVP destekli in situ polimerik MOF kompozitleri elde edildi. Ayrıca, MOF'ların NIR bölgesindeki güçlü absorpsiyon bantları, tuliyum/holmiyum ve praseodim katkılı fiber lazerlerde mod kilitleme uygulamalarında kullanılabileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, LGS yönteminin MOF üretiminde hızlı, kontrollü ve çok yönlü bir yaklaşım sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Zn-, Ni-, Co-, Fe-based and bimetallic MOF structures were synthesized using a novel laser-induced synthesis (LGS) method as an alternative to traditional solvothermal routes. The obtained MOFs were comprehensively characterized through SEM-EDX, TEM, XRD, BET, TGA, FTIR, UV-Vis-NIR, and fluorescence analyses, and their crystal structures were refined by the Rietveld method. Experimental optical and magnetic results were compared with Density Functional Theory (DFT) calculations. Gas adsorption studies for N₂, CH₄, and CO₂ up to 50 bar at 303 K demonstrated promising separation performance with low energy demand. The photophysical, photochemical, photocatalytic, and biosensor properties of the MOFs were evaluated, and the energy storage and electrical behavior of rGO-based MOF composites were also examined. Additionally, PVP-supported in situ polymeric MOF composites were produced for the first time via the LGS technique. The strong NIR absorption bands of the MOFs indicate their potential for mode-locking applications in thulium/holmium- and praseodymium-doped fiber lasers. Overall, the findings show that the LGS method provides a rapid, controllable, and versatile approach for MOF fabrication.