Hümik asit uygulamalarının patates (Solanum tuberosum L.) üretiminde verim ve kalite üzerine etkileri
Effect of humic acid applications on yield and quality in potato (Solanum tuberosum L.) production
  1. Tez No: 742869
  2. Yazar: MEHMET ELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Orta Anadolu koşullarında toprak ve yapraktan farklı dozlarda hümik asit uygulamalarının Belmonda patates çeşidinde büyüme, verim ve kalite üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2019 yılında Niğde İli Merkez ilçeye bağlı Konaklı kasabasında üretici tarlasında yürütülmüştür. Deneme“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede beş farklı hümik asit dozu (HA0: 0 kg/da, HA1: 2 kg/da, HA2: 4 kg/da, HA3: 6 kg/da, HA4: 8 kg/da) kullanılmıştır. Hümik asit toprak + yaprak (T + Y) uygulaması (yarısı dikim öncesi toprak altı uygulaması ve diğer yarısı üst uygulama şeklinde) ve yalnızca yaprak (Y) uygulaması şeklinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda incelenen tüm özellikler açısından hümik asit uygulamaları ile kontrol uygulaması arasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. Çalışmada çıkış süresi, çıkış oranı, yaprak klorofil içeriği, bitki boyu, ocak başına yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı ve toplam yumru verimi üzerine hümik asit uygulamalarının etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Yapraktan püskürtme şeklinde 8 kg HA/da (Y8) uygulaması toplam yumru verimini kontrole kıyasla %14.2 oranında arttırmıştır. Topraktan hümik asit uygulaması çıkış oranını arttırmış ve çıkış süresini de kısaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted to determine the effects of different humic acid doses by foliar or soil application on growth, tuber yield and quality of Belmonda potato cultivar at the farmer's field in Konaklı town of the Central district of Niğde in 2019. The experiment was set up according to the“Randomized Blocks Design”with three replications. The field experiments were laid out in the randomized complete block design with tree replication, five different doses of humic acid (HA0: 0 kg/da-1, HA1: 2 kg/da-1, HA2: 4 kg/da-1, HA3: 6 kg/da-1, HA4: 8 kg/da-1) soil + foliar application (half of each doses applied to soil before planting and half of each doses applied to foliar). Significant differences were detected between control and humic acid applications for all the traits studied. Statistically significant differences were found between the humic acid applications for emergence time and rate, leaf chlorophyll content, plant height, tuber yield per hill, average tuber weight and total tuber yield. In this study, foliar humic acid application which 8 kg HA/da-1 increased total tuber yield by 14.2 % compared with the control. The soil application of humic acid increased the emergence rate and shortened the emergence time.