Radyoterapi alan meme kanseri hastalarında yaşamdan anlam bulma ve yaşam kalitesinin, öz-yeterlik için semptom yönetimine etkisi
The effect of life finding meaning and quality of life on symptom management for SELF-efficiency in breast cancer patients taking radiotherapy
  1. Tez No: 742873
  2. Yazar: DERYA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Radyasyon Onkolojisi, Nursing, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup, radyoterapi temel tedavi yöntemlerinden biridir. Radyoterapiye bağlı en sık görülen yan etkiler cilt reaksiyonları, yorgunluk, bulantı-kusma, yutma güçlüğü, iştahsızlık ve dispnedir. Araştırma radyoterapi alan meme kanseri hastalarında yaşamdan anlam bulma ve yaşam kalitesinin öz-yeterlik için semptom yönetimine etkisini incelemek amacıyla tarama modelinde, tanımlayıcı tasarımlı, kesitsel ve ilişki arayıcı araştırma tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin radyasyon onkolojisi kliniğinde tedavi gören hastalar, örneklemini tedavi gören 50 hasta oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak hastaların özelliklerini içeren Kişisel Bilgi Formu, Yaşamda Anlam Ölçeği, EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Öz-yeterlik İçin Semptom Yönetimi Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi, tanımlayıcı istatistiksel testler, Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi, Wilcoxon Signed-Ranks testi Marginal Homogeneity testi, Spearman korelasyon analizi, Bootstraping metodu, Genelleştirilmiş Lineer Modelleme analizi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women, and radiotherapy is one of the main treatment methods. The most common side effects associated with radiotherapy are skin reactions, fatigue, nausea-vomiting, dysphagia, loss of appetite and dyspnea. The research was carried out in the screening model, descriptive design, cross-sectional and relation-seeking research type in order to find meaning in life and to examine the effect of quality of life on symptom management for self-efficacy in breast cancer patients receiving radiotherapy. The population of the study consisted of patients treated in the radiation oncology clinic of a university hospital, and the sample consisted of 50 patients receiving treatment. Personal Information Form including the characteristics of the patients, Meaning in Life Scale, EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale and Symptom Management Scale for Self-Efficacy were used as data collection tools in the study. Evaluation of the data was carried out with descriptive statistical tests, Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Dunn-Bonferroni test, Wilcoxon Signed-Ranks test, Marginal Homogeneity test, Spearman correlation analysis, Bootstraping method, Generalized Linear Modeling analysis. .