Küçükler üzerinde tıbbi müdahalelerin hukuka uygunluk koşulları
Compliance with laws of medical interventions on minors
  1. Tez No: 742940
  2. Yazar: DİLARA ERDEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA SERMİN PAKSOY KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son yıllarda küçüklere yönelik uygulanan tıbbi müdahaleler sıkça tartışılmaktadır. Müdahalenin objesi konumunda olan küçüklerin hukuk ve sosyal hayat nezdinde korunması gerekliliği, konuyu hem hekimler hem de yasal temsilciler açısından önemli bir hale getirmektedir. Sünnet, aşı veya organ nakli gibi müdahalelerin hukuka uygunluğu, kimler tarafından hangi koşul ve amaçla ve kimin rızasıyla uygulanacağına bağlıdır. İlgili hususlara aykırılık, küçüğe uygulanan müdahaleyi hukuka aykırı hale getirecektir. Bu çalışmada küçüklere uygulanacak tıbbi müdahaleler hukuka uygunluk koşulları bakımından irdelenmiştir. Günümüzde tıp biliminin ilerleyişi de göz önüne alındığında, bir tıp hekiminin tıp bilimine bütünüyle hakim olma imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle küçüklere yönelik uygulanan tıbbi müdahalelerde hekimlerin uzmanlık alanlarına göre yetkilendirilmesi gereklidir. Diğer taraftan küçüklerin kendilerine uygulanacak müdahalelerde söz hakkının bulunması gerekmektedir. Özellikle ayırt etme gücüne sahip çocuklar bakımından, müdahale konusunda söz hakkının bulunması küçüğün bir birey olarak sayılmasının bir yansımasıdır. Bu açıdan küçüklerin idrak yeteneklerine göre hekimler tarafından aydınlatılması gerekir. Bu aydınlatmanın küçüğün gelişimine göre ne şekilde ve hangi çerçevede yapılacağının tespit edilmelidir. Küçüklere uygulanan tıbbi müdahaleler onların bir birey olarak gelişimini ve yetişkinlik dönemlerini dahi etkileyecek sonuçlar doğurabilecektir. Tüm bu sebeplerle küçüklere uygulanacak her türlü tıbbi müdahalenin hukuka uygun olması ve temelinde küçüğün üstün yararına yönelik olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, medical interventions on minors have been frequently discussed. The necessity of protecting minors, who are the object of the intervention makes the issue important for both physicians and minors' legal guardians in the eyes of the law and social life. The legality of the intervention such as circumcision, vaccination or organ transplantation depends on who will implement it, under what conditions and for what purpose, and with whose consent. Violation of these matters will render the intervention applied to the minor unlawful. In this study, medical interventions to be applied to minors are examined in terms of compliance with the law. Considering the progress in the medicine today, physicians do not have an opportunity to master all aspects of the medicine. For this reason, physicians should be authorized according to their fields of expertise in terms of medical interventions on minors. On the other hand, minors should have the right to have a say in an intervention to be applied to them. Particularly regarding mentally competent minors, having a say in intervention is a reflection of the minor's being counted as an individual. In this respect, minors should be enlightened by physicians according to their cognitive abilities. It should be determined how and in what frame the enlightenment will be made according to the development of the minor. Medical interventions applied to minors may have consequences that will affect their development as individuals and even their adulthood. For all these reasons, any medical intervention to be applied to minors must be in accordance with the law and must be based on the best interests of the minor.