Üniversite öğrencilerinde sigara kullanımının depresyon, anksiyete, stres ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between smoking, depression, anxiety, and stress in university students
- Tez No: 742939
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Üniversite öğrencilerinde depresyon, anksiyete, stres ve sigara kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde depresyon, anksiyete, stres ve sigara kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini psikoloji alanında eğitim gören yüksek lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada 170 öğrenciye ulaşılmıştır. Anket formu Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine online olarak uygulanmıştır. Veri toplamak için kullanılan yöntem anket formu olmuştur. Anket formu tanımlayıcı bilgilere içeren sorulardan, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21'den meydana gelmektedir. Araştırmada veri analizi SPSS 22 programında yapılmıştır. Araştırmada katılımcıların hem sigara kullanım durumları ile birlikte depresyon, anksiyete ve stres algıları düşük olarak bulunmuştur. Araştırmada katılımcıların herhangi bir bağımlılık durumları (sigara bağımlılığı dışındaki diğer bağımlılık durumları) depresif durum, kaygı ve stres etkili faktör olarak tespit edilmiştir. Öte yandan sigara kullanımı ile depresyon, anksiyete ve stres algıları arasında ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Examining the relationship between depression, anxiety, stress and smoking in university students is the subject of this research. The aim of the study is to examine the relationship between depression, anxiety, stress and smoking among university students. The universe of the research consists of graduate students studying in the field of psychology. In the study, 170 students were reached with the convenience sampling method. The questionnaire form was applied to Üsküdar University students online. Questionnaire form was used as data collection tool. The questionnaire form consists of questions about descriptive information, Fagerstrom Nicotine Dependence Test (FNBT) and Depression Anxiety Stress Scale-21. Data analysis in the research was done in SPSS 22 program. In the study, it was determined that both the smoking status of the participants and their perception of depression, anxiety and stress were low. In the study, any addiction status of the participants (other than cigarette addiction) was determined as an effective factor on their perceptions of depression, anxiety and stress, while the relationship between smoking and perceptions of depression, anxiety and stress could not be determined.