Göçmen sporcuların adaptasyon yetenekleri ve sportif başarıları ile sosyal, kültürel uyumlar arasındaki ilişkide kültürü özümsemenin rolü: bir kültürel spor psikolojisi yaklaşımı
The role of culture assimilation in the relationship between social and cultural harmonies with the adaptation abilities and sporting achievements of migrant athletes: A cultural sports psychology approach dec
- Tez No: 742944
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN, PROF. DR. ARİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın gayesi, halihazırda Türkiye'nin farklı illerinde yaşamakta olan, yabancı uyruklu olup farklı kültürlere sahip göçmen sporcuların bulundukları ortamlara nasıl uyum sağladıkları ve bu uyum sürecinde neler yaşadıkları ve sporun etkisinin incelenmesidir. Bu araştırmaya Türkiye genelinde sportif faaliyette bulunan toplam 226 göçmen dâhil edilmiştir. Öyle ki göç vasıtasıyla ülkemize yerleşmiş sporcuların, sporculuk yaptıkları dönemler ve sonraki dönemlerde yaşadıkları zorlukları tarif etmek çok kolay değildir. Bu araştırmada bazı sporcular ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Multi Kültürel Kimlik Entegrasyon Ölçeği (MKEÖ) ve Sosyokültürel Uyum Ölçeği'nden (SCAS-R) faydalanılmıştır. Ölçek uygulanan ilgili sporculara bu çalışmanın temel amacının ne olduğu ve ölçekle ilgili açıklamalar yapılmıştır. Katılımın gönüllülük temeline dayalı olduğu ve sporcuların istedikleri zaman anketi sonlandırabilecekleri anket yapılmadan önce kendilerine açık bir şekilde anlatılmıştır. Çalışma boyunca etik ve ahlaki değerler göz önünde bulundurulmuş, elde edilen verilerin betimsel amaca yönelik kullanılacağı ve üçüncü şahıslarla asla paylaşılmayacağı konusunda katılımcılara bilgi aktarımı sağlanmıştır. Yapılan çalışmada tespit edilen bulgulara göre; göçmen sporcular, Türkiye'ye geldiği ilk zamanlarda ortam farklılığı, yıllarca birlikte yaşamış olduğu ailesinden ayrı kalma ve bazen yerli sporcuların psikolojik baskıları gibi sebeplerden dolayı uyum sorunu yaşamışlardır ve bu durumu spor içerisinde yer alarak atlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine how immigrant athletes who currently live in different provinces of Turkey, foreign nationals and with different cultures adapt to their environments and what they experience in this adaptation process and the impact of sports. A total of 226 immigrants engaged in sports activities throughout Turkey were included in this study. So much so that it is not easy to describe the difficulties experienced by athletes who settled and resided in our country through immigration, the periods in which they were athletes, and the subsequent periods. This research also conducted one-on-one interviews with some athletes. This study also benefited from the multicultural identity integration scale (MKEO). and Socio-cultural Adaptation Scale (SCAS-R) explanations were made to the athletes concerned who applied the scale about the scale and what the main purpose of this study was. It is clearly stated that participation is based on volunteerism and that athletes can finish the survey at any time before the survey is conducted. Ethical and moral values were taken into account throughout the study, and participants were informed that the obtained data would be used for descriptive purposes and would never be shared with third parties. According to the findings found in the study, immigrant athletes experienced adaptation problems due to reasons such as differences in the environment when they first arrived in Turkey, separation from the family they lived with for many years, and sometimes psychological pressures of domestic athletes, and they survived this situation by taking part in sports.