Tolüen maruziyetinin oksidatif stres etkisi üzerine resveratrol'ün koruyucu özelliğinin araştırılması
Investigation of the protective properties of resveratrol on oxidative stress effects of toluene exposure
  1. Tez No: 742943
  2. Yazar: AHMET BARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada endüstride ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılan, uçucu bir bileşik olan tolüen kullanılmıştır. Tolüen maruziyetinden sonra vücudun birçok organ ve dokularında ciddi hasarlar oluşabilir. Tolüen metabolizması vücutta oksidatif strese neden olur. Bu da reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşmasına sebep olur. Antioksidanlar oluşan ROS'a karşı savunmada yer alır. Vücudumuzun ürettiği antioksidanlara ilave olarak besinlerle aldığımız antioksidanlar da vardır. Çalışmamızda tolüenin oluşturduğu oksidatif stres üzerine besinlerle aldığımız resveratrolün koruyucu etkisi araştırılmıştır. Resveratrol; antioksidan, anti-enflamatuar, yaşlanma karşıtı, antikanser, kardiyoprotektif ve nöroprotektif dâhil olmak üzere birçok biyolojik etkiye sahiptir. Resveratrol üzüm, yer fıstığı, dut gibi 72 farklı bitki türünde doğal olarak bulunan bir polifenoldür. Bu çalışmada, sıçanlarda toluen maruziyetinin neden olduğu oksidatif stres, lipid peroksidasyon ürünlerinden malondialdehit (MDA) ve antioksidanlardan biri olan glutatyon (GSH) üzerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Bu amaçla, 250-350 gram ağırlığında 36 adet wistar-albino erkek sıçan, kontrol grubu ve deney grubu olarak ayrıldı. Kontrol gruplarına serum fizyolojik ve etanol (%10), deney gruplarına ise tolüen ve tolüen+resveratrol (5mg/kg, 10mg/kg, 20mg/kg) verildi. Deney gruplarına 900mg/kg dozunda tolüen ve resveratrol 6 gün boyunca introperitonal enjeksiyonu yapıldı. Altıncı günün sonunda hayvanlar disekte edilerek kan ve akciğer dokuları toplandı. Toplanan akciğer dokusunda ve kanda MDA ve GSH seviyeleri incelendi. Toplanan örneklerde tolüen enjeksiyonundan sonra büyük ölçüde GSH aktivitesi gözlendi. Tolüen ile muamele edilen grupla tolüen ve resveratrolün farklı dozlarıyla muamele edilen gruplar arasında anlamlı bir azalma görüldü. Aynı gruplar arasında akciğer dokusundaki MDA seviyesinde kontrol gruplarıyla tolüen grubu arasında önemli ölçüde artış görülürken kanda anlamlı bir değişiklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
This study uses toluene, a volatile compound that is widely used in industry and in daily life. After toluene exposure, the body may suffer severe damage to many organs and tissues. Toluene metabolism causes oxidative stress in the body. This results in reactive oxygen types (ROS). Anti-oxidants are involved in the defense against ROS. There are antioxidants produced by our body when we take in food. In our study, the protective effect of resveratrol, which we take in with food, on oxidative stress caused by toluene was examined. Resveratrol has many biological effects, including antioxidant, anti-inflammatory, anti-aging, anticancer, cardioprotective, and neuroprotective. Resveratrol is a naturally occurring polyphenol in 72 different plant species such as grapes, peanuts, and mulberries. In this study, the oxidative stress caused by toluene exposure in rats was investigated for changes in malondialdehyde (MDA), one of the lipid peroxidation products, and glutathione (GSH), one of the antioxidants. For this purpose, 36 Wistar-albino male rats, weighing 250-350 grams, were separated as a control group and an experiment group. The control groups were given physiological saline and ethanol (10%), and the test groups were given toluene and toluene + resveratrol (5mg/kg, 10mg/kg, 20mg/kg). The experimental groups were injected for 6 days with toluene and resveratrol in the dose of 900mg/kg. At the end of the sixth day, animals were dissected and blood and lung tissues were collected. The accumulated lung tissue and the blood were examined for MDA levels and GSH activities. In the collected samples, GSH activity was largely observed after the toluene injection. A significant reduction was observed between groups treated with different doses of toluene and resveratrols with the group treated with toluene. In the same groups, when looking at the MDA activity in the lung tissue, there was a significant increase between the control groups and the toluene group, while no significant change in blood was seen.