İkinci mertebeden bir tarama sürecinin optimalliği için gerekli koşullar
Necessary conditions for the optimality of a second order sweeping process
- Tez No: 742950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, ikinci mertebeden bir tarama sürecinin optimalligi için gerekli koşullar üzerinde durulmuştur. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yani giriş kısmında optimallik ve tarama sürecinin tarihçesi ele alınmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli olan bilgiler ve tanımlar verilmektedir. Bu bölüm beş alt bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde öncelikle konveks kümeler, konveks fonksiyonlar ve konveks çok değerli dönüşümler gibi konular hakkında bilgiler verilip sonrasında tarama süreçleri ele alınmaktadır. Son kısımda ise konveks programlama problemleri ile ilgili bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde, tez boyunca faydalanılan araçlardan ve kullanılan yöntemlerden bahsedilmektedir. Dördüncü bölüm yani bulgular kısmı tezimizin asıl kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde yörüngeye ve türevine uygulanan geçerli kısıtlamalar ile ikinci mertebeden bir tarama sürecinin optimalliği için gerekli koşullar ele alınıp formüle edilmiştir. Beşinci bölümde tez çalışmamızın genel değerlendirmesi yapılmış olup ve konu ile ilgili öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the necessary conditions for the optimality of a second-order sweeping process are studied. This thesis consist of five chapters. The first chapter, the introduction, is about the history of optimality and the sweeping processes. In the second chapter, necessary information and definitions for the thesis are given. The second chapter consists of five sections. In this chapter, first of all, informations about subjects such as convex sets, convex functions and convex multivalued mappings are given, and then sweeping processes are expressed. In the last part, information about convex programming problems are given. In the third chapter, the tools and methods used throughout the thesis are mentioned. The fourth chapter, the results section, constitutes the main part of our thesis. In this section, the valid constraints applied to the trajectory and its derivative and the necessary conditions for the optimality of a second-order sweeping process are discussed and formulated. In the fifth chapter, the general evaluation of our thesis study has been made and suggestions about the subject have been given.