Sportif aktivitelere katılan üniversite öğrencilerinde toplumsal cinsiyet ve egzersiz
Gender and exercise in university students attending sports activities
  1. Tez No: 742954
  2. Yazar: SERVET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN, PROF. DR. ARİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı; egzersiz çalışmalarında ve sportif aktivitelerde kadın ve erkek olmaya yönelik toplumsal cinsiyet rollerinin etkileri ile toplumsal cinsiyet ve egzersiz ilişkisinin üniversite öğrencileri örnekleminde saptanabilmesidir. Araştırma kapsamında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde, Kars Kafkas Üniversitesi'nde ve Iğdır Üniversitesi'nde öğrenim gören Beden Eğitimi ve spor bölümünde okuyan 150 kadın ve erkek üniversite öğrencisi ile watsap ve email ile görüşülmüştür. Araştırmada; Şenel (2019) tarafından“Çalışan ve Çalışmayan Kadınların Egzersiz Bilgi ve Bilinç Düzeylerinin Karşılaştırılması”başlıklı yüksek lisans tezinde kullanılan“Düzenli Egzersiz / Fiziksel Aktivite Bilinç Düzeyi Anketi”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) Kısa Form”uygulanmıştır. Araştırmada ayrıca, Zeyneloğlu (2008) tarafından geliştirilen“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların fiziksel aktivite ve egzersiz bilgi düzeyleri yüksek olarak belirlenmekteyken, fiziksel aktivite ve egzersiz yapma alışkanlıklarının aynı oranda yüksek olmadığı görülmektedir. Katılımcıların Düzenli Egzersiz / Fiziksel Aktivite Bilinç Düzeyi Anketi puanları ile UFAA Kısa Form ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği puanları arasında yüksek derecede, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda yola çıkarak fiziksel aktivite ve egzersiz bilgi düzeyinin yüksek olmasına rağmen bu bilgilerin günlük hayata aktarılmasında eksiklikler olduğu ve bu konuda toplumu bilinçlendirme çalışması yapılması gerektiği tespit edilmiş olup konu ile ilgili gerekli planlamaların yapılıp toplumun fiziksel aktivite ve egzersiz yapmaya yönlendirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; the aim of this study is to determine the effects of gender roles for being a woman and a man in exercise studies and sports activities and the relationship between gender and exercise in the sample of university students. In the scope of the research; between 15.01.2021 and 31/01.2021, 150 university students studying at Ağrı İbrahim Çeçen University, Kars Kafkas University and Iğdır University were interviewed. In the research;“The Regular Exercise / Physical Activity Awareness Level Questionnaire”and the“International Physical Activity Questionnaire (UFAA) Short Form”were applied by Şenel (2019) in her master's thesis titled“Comparison of Exercise Knowledge and Awareness Levels of Working and Unemployed Women”. In addition, the“Gender Roles Attitude Scale”developed by Zeyneloğlu (2008) was used in the study. While the physical activity and exercise knowledge levels of the participants in the sample of the study are determined to be high, it is observed that their physical activity and exercise habits are not as high. It is observed that there is a high level, positive and significant relationship between the Regular Exercise / Physical Activity Awareness Scale scores of the participants and the UFAA Short Form and Gender Roles Attitude Scale scores.