Yetenek keşfedilmek ister, kariyer ise başarılı olmak: Elit futbolcular perspektifinden fenomenolojik bir çalışma
Talent needs to be discovered: A narrative study from an elite soccer player's perspective
- Tez No: 742953
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN, PROF. DR. ARİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Uygun kariyer seçimi, kişilerin potansiyellerini kullanma miktarı ve şeklinden maddi gelirine kadar tüm yaşamı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Başarılı bir kariyer planlaması kariyer başarısını da beraberinde getirmektedir. Bireylerin kariyer başarısında birçok faktör etkili olsa da bunların en önemlilerinden biri yetenektir. Bu anlamda yeteneğin keşfi post-modern dünyada, özellikle spor dünyasında giderek daha çok önem kazanmaktadır. Bu çerçevede gerçekleştirilen çalışmanın temel amacı; elit futbolcuların kariyer başarılarında etkili olan faktörlere yönelik olarak onların algılarını ve bu konudaki deneyimlerini keşfetmektir. Araştırma, fenomenolojik desende modellenmiştir. Araştırma yürütülürken futbolcu Umut Bulut ve antrenör Rıza Çalımbay ile bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Chan ve Yuen (2013)'nin geliştirdiği yarı yapılandırılmış görüşme formu uyarlanmış ve kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler kayıt altına alınmış, görüşme sonrasında transkripte dökülmüştür. Bu transkriptler NVivo-12 paket programı kullanılarak, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular; futbol kariyeri, karşılaşılan zorluklar ve baş etme kaynakları, kariyer başarısını etkileyen faktörler olarak üç tema altında toplanmıştır. Araştırma sonucunda genel anlamda elit futbolcuların, futbola olan ilgi ve yeteneklerinin çok küçükken keşfedildiği, hiçbir karşılık beklemeden tutkuyla futbol oynadıkları, zorluklar karşısında yılmadıkları, mücadeleci ve hırslı oldukları, hedefe odaklanarak disiplinli çalıştıkları, yeni öğrenmelere açık ve yetenekli, sağlıklı ve hazırlıklı oldukları görülmüştür. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular literatürden yararlanılarak tartışılmıştır. İlgili sonuçlar doğrultusunda yetenekli aday sporculara, futbolculara, politika yapıcılara, antrenör ve ailelere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Appropriate career choice has a significant impact on a person's entire life, from the amount and form of using their potential to their financial income. Successful career planning leads to career success. Although many factors are effective in career success of individuals, one of the most important of those is talent. In this sense, the discovery of talent gains gradually more importance in the post-modern world, especially in the world of sports. The main purpose of the study carried out in this framework is to explore the perceptions and experiences of elite football players regarding the factors that affect their career success. Phenomenological research design was the research model in the study. While conducting the research, one on one semi-structured interviews were conducted with football player Umut Bulut and coach Rıza Çalımbay. Convenience sampling method was used in the selection of the participants. The semi-structured interview form developed by Chan and Yuen (2013) was adapted and used in the study. The interviews were recorded and transcribed after the interview. These transcripts were analyzed by content analysis method using the NVivo-12 package program. Findings obtained as a result of the analysis fall under three themes as Football career, the difficulties encountered and coping resources, factors affecting career success. As a result of the research, it is seen that the interest and talents of elite football players were discovered when they were very young, they played football with passion without expecting anything in return, they did not give up in the face of difficulties, they were competitive and ambitious, they focused on the goal and worked disciplined, they were open and talented, healthy and prepared for new learnings. The findings obtained as a result of the research were discussed by using the literature. In line with the relevant results, suggestions were presented to talented candidate athletes, football players, policy makers, coaches and families.