Çağdaş flütçü-besteci Ian Clarke'ın flüt çalma sanatı ve literatürüne katkıları
Contemporary flutist-composer Ian Clarke's contributions to the art of flute playing and literature
  1. Tez No: 742965
  2. Yazar: ECE SELİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HALİT TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (MGÜ) Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü (MGE) kapsamında Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans bitirme tezi olarak hazırlanmıştır. Çağdaş flütçü-besteci Ian Clarke ve eserleri hakkında uluslararası platformda yapılan tez çalışmalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda hazırlanan bu tezde, Clarke'ın bir flütçü-besteci olarak müzik dünyasındaki akademik ve artistik değerine dikkat çekmek ve bestecinin müzik tarihindeki yerini bu çalışmayla ortaya koymak amaçlanmıştır. Bunun yanında, Ian Clarke'ın çok yönlü müzisyen kişiliği incelenerek“Flüt Çalma Sanatı ve Literatürüne Katkıları”nın okuyucuya tanıtılması, araştırılması ve dilimize kazandırılması hedeflenmiştir. Bu tezin yazıldığı 2022 yılında henüz 58 yaşında olan Clarke'ın yaşayan bir besteci olması, flüt ve müzik dünyasının ulaşılabilir bir kahramanı olması avantajını doğurmasıyla birlikte bestecinin bu tezin yazıldığı tarihten sonra da üretmeye devam edeceği gerçeğini gözler önüne koymaktadır. Bu algı ve farkındalıkla hazırlanan ve Clarke'ın günümüze kadar ortaya koyduğu tüm eserlerinin bir arada bulunduğu bir repertuvar kataloğu olma niteliğini de taşıyan bu tez çalışmasının benzersiz olması ve akademik ortama katkı sağlaması ümit edilmiştir. Bu çerçevede giriş bölümünün ardından çalışmada,“Enstrüman Olarak Flüt”başlığı altında ilk olarak“Flütün Kısa Tarihi”başlığıyla flütün tarih öncesinden günümüzdeki halini alana kadar geçirdiği süreçteki önemli gelişmelere yer verilmiş; enstrümanın günümüzde geldiği halinin olanakları ve özellikleri“Modern Flüt”başlığı altında değerlendirilmiştir. Bölümün sonunda flüt ailesinin diğer üyeleri bu enstrümanların özellikleri ve kullanım alanları bağlamında“Flüt Ailesi”başlığı altında incelenmiştir. Bu anlamda, günümüzde flüt sanatıyla ilgilenen tüm müzisyen ve sanatseverlerin enstrümanın tarihine bilimsel ve entelektüel bir bakış açısıyla yaklaşabilmelerini sağlamak amaçlanmıştır. Tezin“20. Yüzyıldan Günümüze Müzik ve Flüt”başlıklı ikinci bölümünde, Modern ve Çağdaş dönemlerin özellikleri incelenmiş; çağdaş bir flütçü-besteci olarak Ian Clarke'ın boyut kazandırdığı çağdaş flüt çalım teknikleri; tarihi, teknik ve akademik bakış açısı ile ortaya konulmuştur. Bestecinin ve günümüz insanlarının yaşadığı dönem olan çağdaş dönemin müziği ve sanatına karşı var olan yargıları tarafsız bir perspektifle ortadan kaldırmak; hiç değilse bu dönemi anlaşılır kılmak amaçlanmıştır. Bu anlamda flütçüler için genellikle üstesinden gelmenin zor göründüğü, anlaşılması ve uygulaması alışılmış flüt çalım tekniklerine benzemeyen çağdaş müzik ve gereklilikleri“Çağdaş Flüt Çalım Teknikleri, Notasyonu ve Terminolojisi”başlığı altında sınıflandırılmış ve incelenmiştir. Bu tekniklerin ifade ettikleri anlam bağlamında flüt üzerinde uygulanma yöntemleri çeşitli metot, kitap, makale ve tez gibi kaynaklar incelenerek aktarılmıştır. Bu bağlamda, modern müziğe yeni adım atmış flütçüler için bu tekniklerin ne amaçla ve nasıl yapıldığı anlaşıldıktan sonra yeni ve farklı olan yazım çeşitlerinin okunması ve algılanmasına yardımcı olması amaçlanmıştır. Tezin takip eden bölümünde, çalışmanın ana konusunu oluşturan Ian Clarke'ın müzisyen kişiliği diğer tez ve yapılmış röportajlar incelenerek derlenmiştir.“Çağdaş Flütçü-Besteci Ian Clarke”başlıklı bu bölümde bestecinin müziğinin daha iyi benimsenmesi açısından sanatçının müzik yolculuğundaki ilk adımları, eğitimi, yorumcu, besteci ve flütçü olarak profesyonel müzik yaşamı incelenmiş ve Türkçe xxii biyografisi oluşturulmuştur. Bu anlamda, müzisyenin icracısı ve bestecisinin kendisi olduğu eserlerinin yer aldığı“Diskografi”sine de yer verilen bu bölümde, Ian Clarke ve müziğiyle ilgilenen kişiler için gerek program notu gerek sınav programı gibi araştırmaları sırasında kaynak olması amaçlanmıştır. Tezin dördüncü bölümü,“Ian Clarke'ın Eserleri”olarak başlıklandırılmış ve bestecinin günümüze kadar bestelemiş olduğu tüm eserlere yer verilmiştir. Eserler; tarihi bilgileri, bestelenme sebepleri, enstrümantasyonları, kullanılan teknikleri ve bestecinin kendi performans önerilerine de yer verilerek incelenmiş; Clarke'ın yaptığı kategorilere göre sınıflandırılmıştır. Bu doğrultuda tezin beşinci bölümünde, Clarke'ın tezde sözü geçen çağdaş çalım teknikleri kullanımı açısından oldukça zengin olan iki solo eseri The Great Train Race ve Zoom Tube kullanılan çağdaş çalım teknikleri bağlamında incelenmiştir. Buna bağlı olarak sonuç bölümünde, müzisyenlerin dünyasında yüzyıllardır süregelen yorumcu besteci figürünün çağdaş temsilcisi olarak Ian Clarke'ın flüt çalma sanatı ve literatürüne yaptığı katkılar irdelenerek çıktılar halinde ortaya konulmuştur. İnsanlığın kendini ifade etmek için tarih öncesinden beri başvurduğu sanatın müzik dalında sınırsızlığın en fazla vurguladığı zaman hem sonu belli olmadığı hem de içerdiği fikriler açısından çağdaş dönem olarak ele alınabilir. Bu dönemin getirdiği yeni müzik algısı bağlamında çok yönlü müzisyenliğiyle daha yaşadığı dönemde“sanatçı”mertebesine erişen Ian Clarke'ın kişiliği ve müziğinin, günümüzde sanat ışığıyla aydınlanan tüm meraklı ruhlara tür-stil ayrımı yapmaksızın özgürce müziğe bulaşma ve içlerinde duydukları sese kulak verme cesaretini göstermeye teşvik etmesi açısından örnek olması umut edilmiştir. Sanat ve müziğin aydınlattığı yolda yürüyen tüm müzisyenlerin önce kendini eğitme fırsatına erişmesinde bir idol olarak benimseyebilecekleri bir müzisyen olan Ian Clarke'ın ve müziğinin tanıtıldığı bu tezin herkese rehber olması ve yaratıcılıklarının sonsuzluğu ve derinliğinde“hayatın mucizelerini anlamayı başarmalarına”1 yardımcı olması umulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a master's thesis for Instrument Education Main Art Branch in Ankara Music and Fine Arts University (MGU) - Music and Fine Arts Institute (MGE). With this thesis, prepared by the examination and evaluation of other thesis about the contemporary flutist-composer Ian Clarke and his works on the international platform, it is aimed to draw attention to the academic and artistic value of Clarke as a flutist-composer in the music world and to reveal the composer's place in the history of music. In addition, it is intended to research and introduce the“Contributions to the Art of Playing the Flute and its Literature”to the readers in our (Turkish) language. It is a fact that Clarke, who was only 58 years old when this thesis was prepared in 2022, has the advantage of being a living composer and an accessible hero of the flute and music world, has the opportunity to continue to produce afterwards. It is hoped that this thesis prepared with above perception and awareness will be unique and contribute to the academic environment by being a repertory catalogue that includes all the works of Clarke. In this context, after the introduction, important developments in the process of flute from prehistory to its present form are given within the subtitle“A Brief History of the Flute”under the title of“Flute as an Instrument”and the possibilities and features of the instrument as of today are evaluated under the title of“Modern Flute”. At the end of the chapter, other members of the flute family are examined under the title of“Flute Family”in terms of the characteristics and usage areas of these instruments. In this sense, it is aimed to provide all musicians and art lovers interested in flute art to approach the history of the instrument from a scientific and intellectual point of view. In the second part of the thesis within the title“Music and Flute from the 20th Century to the Present”, modern and contemporary periods were examined and revealed the characteristics of the contemporary flute playing techniques that Ian Clarke brought to a new dimension as a modern flutist-composer and presented with a historical, technical, and academic point of view. It is intended to eliminate the existing prejudices against the music and art of the contemporary period which the composer and all today's people live with a subjective perspective; or at least to make this period more understandable. In this sense contemporary music and its requirements, which are generally difficult to overcome for flutists since comprehension and methods are not like conventional flute playing techniques, are classified under the title of“Contemporary Flute Playing Techniques, Notation and Terminology”. The methods of application of these techniques on the flute in the context of the meaning they express are conveyed by examining various methods, books, articles, and theses. In this context, it is aimed to help flutists who have just stepped into modern music to read and perceive new and different types of writing after understanding the purpose and how these techniques are made. xxiv In the following part of the thesis, the musician personality of Ian Clarke who is the main subject of this study, has been compiled by examining other thesis and interviews. In the section titled as“Contemporary Flutist-Composer Ian Clarke”, the artist's first steps towards music, his education, his professional musical life as a performer, composer and flutist were examined and his Turkish biography was created to better embrace the composer's music. In this sense the musician's“Discography”which includes his works as the performer and composer also was provided in this section and it is intended to be a resource for those who interested in Ian Clarke and his music during their research such as program notes and exam programs. The fourth chapter of the thesis is titled“The Works of Ian Clarke”and includes all the works composed by the composer until today. These works are analysed by their historical information, motivations, instrumentations, techniques used and the composer's own performance suggestions; and they are classified according to the Clarke's own categorization. Consequently, in the fifth chapter of the thesis, Clarke's two solo works The Great Train Race and Zoom Tube, which are very rich in terms of the use of contemporary playing techniques mentioned in the thesis, are analysed in the context of the contemporary playing techniques used. Eventually, in the conclusion part, Ian Clarke's contributions to the flute playing art and literature, as the contemporary representative of the performer composer figure that has been going on for centuries in the world of musicians, are examined and presented as outputs. It is the contemporary period when the infinity of the music is emphasized most as art as a method that humanity has used to express itself since prehistoric times. In the context of the new music perception brought by this period, the personality and music of Ian Clarke, who reached the rank of“artist”even in his lifetime with his sophisticated musicianship in the light of the new music perception he brought, hopefully will set an example for all the sensitive artistic souls illuminated by the light of art today in terms of encouraging them to show the courage to engage in music freely and to listen to the voice they hear within themselves without any fear and regardless of genre and style. It is hoped that this thesis which introduces Ian Clarke, a musician that all musicians walking on the path illuminated by art and music can accept as an idol to have the opportunity to educate themselves, and his music; will guide everyone and help them“achieve to understand the miracles of life”in the infinity and depth of their creativity.