Çağdaş Türk bestecilerinin flüt repertuarı ve çağdaş Türk flütistler
Contemporary Turkish flute repertoire and contemporary Turkish flutists
- Tez No: 226063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KARŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma Cumhuriyet'ten günümüze yazılan Türk flüt eser listelerini, Türk flütistlerinin ve flüt eseri yazan bestecilerin, Türkiye'deki flüt müziği ve müzik eğitim sistemine ait görüşlerini içermektedir.İlk bölümde ülkemizdeki müzik çalışmaları tarihsel süreç içinde anlatılmıştır. Kalkınma hareketleri ile başlayan müzik çalışmalarına Cumhuriyet öncesi ve sonrası olarak yer verilmiştir.İkinci bölüm, Cumhuriyetten günümüze ulaşılabilen flüt sanatçıları ile ilgili bilgileri içermektedir. Bu bölümde ayrıca günümüz senfoni orkestralarındaki flüt sanatçıları listelenmiştir.Üçüncü bölümde, flüt sanatçılarımızın ve flüt eseri bestelemiş Türk bestecilerimizin, Türkiye'deki müzik eğitim sistemi ve flüt eserleri ile flüt dağarcığına yönelik görüşlerine yer verilmiştir.Dördüncü bölüm, tez konusu ile ilgili olarak görüşlerine yer verilen bestecilerimizin, flüt eserlerinin sunulduğu bölümdür. Eserler ile ilgili bilgiler bu bölümde yer almaktadır.Araştırmanın beşinci bölümü Cumhuriyet'ten günümüze bestelenmiş solo flüt ve flütlü farklı oda müziği eserlerinin yer aldığı listeleme çalışmalarını içermektedir.Son bölümde, yapılan görüşmelerden ortaya çıkan sonuçlara bağlı olarak yapılabilecekler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on Turkish flut works including the vision of Turkish composers?s and flute performers?s about the flute music in Turkey and the music training systems beginning from the establishment of the Republic untill present.In the first section it is mentioned the development of Turkish music in its historical process before and after the establishment of Republic.The second section contains the information about the flute virtuosos reached out our time. furthermore it is also listed the contemporary flute virtuosos of symphony orchestra.In the third section is referred to Turkish composers who composed flute works and the flute virtuosos opinion about the system of Turkish music training, the flute works and how extend the flute works knowledge in Turkey.The forth section includes the information of the flute works composed by Turkish composers whose views were held in the former sections.In the fifth section it is introduced the listing study of the solo flute works, different kind of chamber music works with the flute since the reformation of Turkish Republic.In the last part it is inferred the conclusion of the interviews.