Tiroidektomi uygulanan hastaların erken ve geç dönem sonuçları. gelişen komlikasyonlar ve bunlar üzerine etkili faktörler '1159 vakanın analizi'
Early and long term results of patients who had thyroidectomy.complications and factors affecting them. 'analysis of 1159 case'
  1. Tez No: 742994
  2. Yazar: RAMAZAN SAYGIN KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET UGUR GÖZALAN, PROF. DR. NURİ AYDIN KAMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Giris ve amaç: Tiroidektomi dünyada ve ülkemizde genel cerrahi kliniklerinde en sık uygulanan ameliyatlardan biridir. Farklı cerrahi yaklasımlar ve komplikasyon oranları bildirilmekte ve bu konuda tartısmalar süregelmektedir. Bu çalısmada 10 yıllık süreçte tiroidektomi ameliyatı yaptığımız hastalar, karsılastığımız erken ve geç komplikasyonlar ve bunlar üzerine etkili faktörler değerlendirilmelidir. Hastalar ve yöntem: Bu çalısmada Ankara Numune Eğitim ve Arastırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği'nde 1995-2005 yılları arasında opere edilen 1159 hasta ele alındı. Yas, cinsiyet, hastalığın süresi, aile hikayesi, ilaç kullanımı ve süresi, fizik muayene bulguları, hormonal durum, görüntüleme bulguları, primer veya sekonder ameliyat durumu, rezeksiyon genisliği, tekniğe ait yaklasımlar, perioperatif komplikasyonlar, histopatolojik tanı gibi faktörlerin ameliyat sonrası gelisen erken ve geç dönem komplikasyonlar üzerine etkisi çalısıldı. Đstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, ABD) programı kullanılarak yapıldı. Gruplar arasında karsılastırmalar uygunluk durumuna göre χ² veya Fisher Exact test ile yapıldı. Ortalama değerlerin karsılastırılmasında Student t-testi yada Mann-Withney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Abstract. Introduction: Thyroidectomy is one of the most frequently performed operations in general surgery clinics in the world and in our country. Different surgical approaches and complication rates have been reported and discussions on this subject continue. In this study, patients who underwent thyroidectomy in our clinic for 10 years, the early and late complications we encountered and the factors affecting them are evaluated. Materials and Methods: Variables such as age, gender, disease duration, family history, drug use and duration, physical examination findings, hormonal status, imaging findings, primary or secondary surgical status, resection width, technical approaches, peroperative complications, histopathological diagnosis were recorded. The effects of these variables on early and late postoperative complications were investigated. Statistical analyzes were performed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, USA) program. For comparisons between groups, Chi-square test or Fisher Exact test was used depending on suitability.