Zeitliche geltung von Deutschen strafnormen im vergleich zum Türkischen strafrecht
Alman ve Türk hukukunda ceza hukuku normlarının zaman bakımından uygulanması/ application of criminal law norms in German and Turkish law in terms of time
  1. Tez No: 742993
  2. Yazar: MUHAMMED EMRE TULAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ISFEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ruhr-Universität Bochum
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kanunilik ilkesi; kanuni sınırların aşılmasını engelleyen ve böylece hukuki güvenliğin devamını sağlayan temel bir Ceza Hukuku prensibidir. Bu ilke, Federal Almanya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarında açıkça zikredilmiştir. Hakim görüşe göre; kanunilik ilkesi ilk olarak Amerikan eyaletlerindeki anayasa yapım süreçlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu ilke; doktrinde yazar Feuerbach'ın Latince „nulla poena sine lege“ adlandırmasıyla yer edinmiştir. Oysa kanunilik ilkesinin daha önceki dönemlerde İslam Hukukunda benimsenmiş olduğunu belirtmek gerekir. Kanunilik ilkesinin en önemli yansımaları arasında „Kanunların Geriye Yürüme Yasağı”yer alır. Bu ilke, kural olarak fiilin gerçekleştiği andaki hükmün uygulanmasını şart koşar. Bu nedenle fiilin gerçekleştiği anın tespiti önem taşır. Fakat bu ilke ışığında, fail lehine sonuç doğuran ve maddi ceza hukuku alanına dahil olan kanuni değişikliklerin geriye yürümesi imkanı tanınmaktadır. Bu durumda genel kuralın istisnası olarak, yerine göre „Kanunların geriye yürümesi“ veya „Kanunların ileri yürümesi”durumu karşımıza çıkmaktadır. Fail lehine tanınmış istisna kural olarak maddi ceza hukuku alanında geçerlidir ve bu nedenle doğru hükmün uygulanması için „maddi-şekli ceza hukuku" ayrımının yapılması önem arz eder. Hangi Ceza Hukuku kuralının fail lehine olduğu, somut olayın şartlarına göre en uygun kuralın tespitiyle belirlenir. Her kanunda lehe hükümler tespit edilerek, neticeten birlikte bir uygulama yapmak mümkün değildir. Ceza Hukuku kurallarının zaman bakımından uygulanması sorunu, Alman ve Türk Hukuk Sistemi bakımından bilhassa Güvenlik Tedbirleri, Zamanaşımı, Şikayet kurumu ve içtihat değişiklikleri konularında özel bir inceleme gerektirir.
Özet (Çeviri)
The principle of legality is a basic Criminal Law principle that prevents the legal limits from being exceeded and thus ensures the continuation of legal security. This principle is clearly mentioned in the Constitutions of the Federal Republic of Germany and the Republic of Turkey. According to the common view; the principle of legality first appears in the constitution-making processes of the American states. In doctrine; the writer Feuerbach called this principle in Latin „nulla poena sine lege“. However, it should be noted that the principle of legality was adopted in Islamic Law in previous periods. Among the most important reflections of the principle of legality is the ”Prohibition of Retroactivity“. This principle stipulates the application of the rule at the time the act occurs. For this reason, it is important to determine the moment of the act. However, in the light of this principle, it is possible to retroactive the legal amendments (related to the substantive criminal law) that have resulted in favor of the perpetrator. The exception in favor of the perpetrator is valid in the field of substantive criminal law, and for this reason, it is important to distinguish between ”substantive-formal criminal law" in order to apply the right rule. The question of which Criminal Law rule is in favor of the perpetrator is answered by determining the most appropriate rule according to the circumstances of the concrete case. It is not possible to determine the favorable rules in each law and to make an application together as a result. The problem of the application of the Criminal Law rules in terms of time requires a special examination in terms of the German and Turkish Legal System, especially on Security Measures, Statute of limitation, Complaint institution and case law changes.