Borlanmış ferritik çelikte bor tabaka kalınlığının kırılma tokluğuna etkisi
The effect or bor coating thickness on the fracture toughness of borided ferritic steel
- Tez No: 743046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde borlama işlemi, yüzey sertleştirme işlemi olarak oldukça sık kullanılmaktadır. En önemli avantajı, uygulaması nispeten basit ve elde edilen bor tabakasının sertliğinin göreceli olarak yüksek olmasıdır. Elde edilen bu sertlik, malzemenin aşınma direncini de iyileştirmektedir. Ancak, borlama işleminin malzemenin kırılma tokluğuna etkisi merak konusudur. Kırılma tokluğu, malzemenin çatlak ilerlemesine gösterdiği dirençtir. Dolayısıyla, malzemenin ömür uzunluğu ve buna bağlı olarak malzemenin çalışma alanındaki verimi, kırılma tokluğuna yakından bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, ferritik çeliğe borlama işlemi uygulayarak, borlanan çeliğin kırılma tokluğundaki değişimi incelemek ve kırılma tokluğu üzerine bor tabaka kalınlığının etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, boriding process is used quite frequently as a surface hardening process. The most important advantage is that the application is relatively simple and the hardness of the resulting boron layer is relatively high. This hardness also increases the wear resistance of the material. However, the effect of boron treatment on the fracture toughness of the material is a matter of curiosity. Fracture toughness is the resistance of the material to crack propagation. For this reason, the life of the material and, accordingly, the efficiency of the material in the working area are closely related to the fracture toughness. The aim of this study is to examine the change in fracture toughness of boronized steel by boronizing ferritic steel and to investigate the effect of boron layer thickness on fracture toughness.