Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de aktif istihdam politikaları
Active employment policcies in turkey in the Europen Union process
  1. Tez No: 743045
  2. Yazar: SİBEL ULÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
1970'lerden hemen sonra bütün dünyada yaşanan ekonomik kriz hem gelişmiş hem de gelişmekte olan bütün ülkeleri etkilemiştir. Avrupa Birliği (AB), ilk olarak bu işsizliği gidermek amacıyla pasif istihdam programları kullanmaya başlamıştır. Fakat bu politikalar işsizliği azaltmada pek etkili olmamıştır. Çünkü bu politikalar, daha çok işsizliğin oluşturduğu sosyo-ekonomik problemleri azaltmada etkili olmaktadır. Avrupa Birliğinde işsizlik oranlarının artmaya devam etmesi ile 1990'lı yıllardan sonra Beyaz Kitap ile Avrupa İstihdam Stratejisinden bahsedilmiş ve Aktif İstihdam Politikaları için adımlar atılmıştır. Aktif İstihdam Politikaları, işsiz kalan bireylerin yeniden işe girmelerinde önünde bulunan engelleri gidermeyi amaçlamaktadır. Bu politikanın, pasif politikalardan en önemli farkı ise olumsuz şartlar altındaki bireylere işe girmeleri için işgücü koşullarına uygun eğitimlerin verilmesi ve kişilerin işe girmelerini sağlamasıdır. Türkiye'de ise bu politikalar ilk kez Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı ile başlamıştır. Fakat bu politikaların önemi 2000'li yıllarla beraber artmıştır. Türkiye'de bu politikalar İŞKUR aracılığıyla beraber yürütülmektedir. Ayrıca Türkiye bu adımları atarken Avrupa Birliği'ne uyum içinde her yıl Avrupa Birliği Komisyonu aracılığı ile İlerleme Raporları hazırlamakla birlikte Ulusal Programlarda hazırlamıştır. Bu çalışmanın amacı; Avrupa Birliği ile uyumlu ve Türkiye'de uygulanan Aktif İstihdam politikalarını ele almak ve bu politikaların işsizlik üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The economic crisis experienced all over the world right after the 1970s affected both developed and developing countries. The European Union (EU) first started to use passive employment programs in order to eliminate this unemployment. However, these policies have not been very effective in reducing unemployment. Because these policies are more effective in reducing the socio-economic problems caused by unemployment. As unemployment rates continued to increase in the European Union, the European Employment Strategy was mentioned in the White Paper after the 1990s and steps were taken for Active Employment Policies. Active Employment Policies aim to eliminate the obstacles in front of unemployed individuals in re-employment. The most important difference of this policy from passive policies is that it provides training in accordance with the labor force conditions for individuals under adverse conditions to enter the job and enables them to get a job. In Turkey, these policies started with the Seventh Five-Year Development Plan for the first time. In Turkey, these policie sare carried out together through İŞKUR. Inaddition, while Turkey is taking these steps, it has prepared Progress Reports and National Programs every year through the European Union Commission in harmony with the European Union. Theaim of this study; The aim is todiscuss Active Employment policies that are compatible with the European Union and implemented in Turkey and toreveal the impact of these policies on unemployment.