Zemahşeri'nin Keşşaf tefsiri'nde kullandığı hadislerin değerlendirilmesi-Nur Suresi örneği-
Evaluating the hadiths used by Zamakhshari in the tafseh of Kesaf-an example of Surah an-Nur-
  1. Tez No: 743047
  2. Yazar: ÖMER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, Zemahşerî'nin (ö. 538/1144) Keşşâf tefsirinde Nûr sûresini açıklarken kullandığı merfû' nitelikli 42 hadisin sened ve metin değerlendirmesini ele almaktadır. Giriş ve iki kısımdan oluşan tezimizin birinci kısmında, Zemahşerî'nin hayatı, hocaları, öğrencileri, eserleri, hadisçiliği ve Keşşâf tefsirinin kısaca tanıtımı yapılmaya çalışılmıştır. İkinci kısmında ise tefsirin ilgili bölümünde zikredilen hadislerin kaynakları tespit edilip sened ve metin tahlilleri yapılmıştır. Ayrıca tezin sonuç kısmında müellifin hadis kullanımıma dikkat çekilmiş ve hadislerin sıhhat durumları hakkında derğerlendirmeler yapılarak Keşşâf'ın hadisler açısından değeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Öte yandan sıhhat açısından problemli hadislerin bulunması sebebiyle de Keşşâf'ın hadisler hususunda güvenilir bir kaynak olamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study also discusses Zahmehseri's evaluation he uses in 42 hadiths, deeds and sayings of prophet Muhammed (s.a.s). While he explains Surah Nur in Keşşaf tasfeer in this thesis which is composed of two sections, it has been tried to definition of Zahmahseri's life, teachers, students, works, being export of hadith sciences briefly. In the second part of the study the hadiths sources which are used in tasfeer is determined and the text and text analysis are made. In addition, in the conclusion part of the thesis attention was drawn to the author's use ot hadith, and the hadith value of Keşşaf was tried to be revealed by making brief evaluations abaut the authenticity of the hadits. On the other hand, it has been concluded that Keşşaf will not be a source for hadiths due to the presence of problematic hadiths in terms of authenticity.