19. yüzyıl Osmanlı Rus savaşlarında Balkan milletlerin rolü
The role of the Balkan nations in the 19th century Russian Ottoman wars
  1. Tez No: 743053
  2. Yazar: VEDAT DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YETİŞGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Rusya'nın 18. ve 19. yüzyıllarda uygulamış olduğu politikalar, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında bu yüzyıllarda büyük savaşlara neden olmuştur. Özellikle 19. yüzyılda yaşanan Osmanlı-Rus Savaşları; Balkanlar, Osmanlı Devleti'nin geleceği ve Dünya Tarihi açısından önemli sonuçlar ve gelişmeler ortaya çıkarmıştır. 19. yüzyılda Osmanlı Devleti ile Rusya arasında dört büyük savaş yaşanmıştır. Her savaşın kendi içinde ve dönemine göre önemli sebepleri ve sonuçları bulunmaktadır; ancak Osmanlı-Rus Savaşları'nın en önemli sebebi; Rusya'nın, Balkanları ele geçirmek ve buradan sıcak denizlere inerek bir dünya gücü olmak istemesiydi. Bu politikayı uygulayabilmek içinse; Balkanlarda, Osmanlı egemenliğinde yaşayan Balkan milletlerini, Osmanlı Devleti'ne karşı kullanmaya başlamıştır. Zira Rusya için Balkanlarda yaşayan milletlerin olası bir Osmanlı-Rus Savaşı'nda, Rusya'nın yanında yer alarak Osmanlı Devleti'ne karşı savaşması; stratejik bir plan, daha az zayiat ve Osmanlı Devleti karşısında kazanmak demekti. Bununla birlikte savaş esnasından Balkanlarda çıkartılan bir isyan veya Balkan milletleriyle kurulan bir ittifak, Osmanlı Devleti'ni iki cephede savaşmaya mecbur bırakacağından Rusya'nın işini kolaylaştıracaktı. Bu sebeplerden dolayı Rusya, her Osmanlı-Rus Savaşı öncesi bu politikayı uygulamış ve hali hazırda mevcut olan ortadan faydalanmaya çalışmıştır. Balkan milletleri ise 19. yüzyılla birlikte Osmanlı egemenliğinden kurtulmak ve bağımsız birer devlet olabilmek için büyük bir devletin yardımına ihtiyaç duymuşlardır. Bu noktada Rusya ve Balkan milletlerinin politikaları Balkanlarda, Osmanlı Devleti'ne karşı kesişmiş ve bu durum Rusya ile Balkan milletlerinin ittifakını doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The policies implemented by Russia in the 18th and 19th centuries caused great wars between the Ottoman Empire and Russia in these centuries.Especially the Ottoman-Russian Wars in the 19th century; The Balkans revealed important results and developments in terms of the future of the Ottoman Empire and World History. In the 19th century, there were four major wars between the Ottoman Empire and Russia. Each war has important causes and consequences in itself and according to its period. However, the most important reason of the Ottoman-Russian Wars; It was Russia's desire to seize the Balkans and become a world power by going down to the warm seas from there.In order to implement this policy; It started to use the Balkan nations living under the Ottoman rule in the Balkans against the Ottoman Empire.For Russia, the nations living in the Balkans fight against the Ottoman Empire by siding with Russia in a possible Ottoman-Russian War; a strategic plan meant fewer casualties and winning against the Ottoman Empire. However, a revolt in the Balkans during the war or an alliance with the Balkan nations would make Russia's job easier as it would force the Ottoman Empire to fight on two fronts. For these reasons, Russia implemented this policy before each Ottoman-Russian War and tried to benefit from the existing environment.The Balkan nations, on the other hand, needed the help of a great state in order to get rid of the Ottoman domination and become an independent state with the 19th century.At this point, the policies of Russia and the Balkan nations intersected against the Ottoman Empire in the Balkans, and this situation gave birth to the alliance of Russia and the Balkan nations.