Turkish international ship registry: Purposes and outcomes
Türk uluslararası gemi sicili: Amaçları ve sonuçları
  1. Tez No: 827655
  2. Yazar: HAVVA OKUDAN SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, Türk Uluslararası Gemi Sicili'nin amaçları ve sonuçları doğrultusunda değerlendirilmesidir. Türk Uluslararası Gemi Sicili, 'Türk filosunun küçülmesinin önüne geçmek, yabancı donatanları Türk bayrağı altında çalıştırarak Türkiye'de vergilendirilmelerini ve döviz girdisini sağlamak' amaçlarıyla kurulmuştur. Türk Uluslararası Gemi Sicili, Türkiye'nin ikinci sicili niteliğindedir ve diğer ikinci gemi sicillerin kuruluş amaçlarına benzer amaçlarla kurulmuştur. Bu sebeple, çalışmanın amacına yönelik olarak uluslararası gemi sicil sistemleri incelenirken özellikle açık sicil ve ikinci sicil kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci sicillerin ortaya çıkmasına sebep olan 'elverişli bayrak' kavramı ayrıca değerlendirilmiştir. Bu incelemenin ardından Türkiye'deki gemi sicillerinden kısaca bahsedilerek Milli Gemi Sicili ve Türk Uluslarası Gemi Sicili kapsamlı şekilde incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Türk Uluslarası Gemi Sicili; tabi olduğu ulusal mevzuat, kuruluş amaçları ve sonuçları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler öğretideki eleştiriler ve mevcut durumun istatiksel veri bağlamında tespit edilmesi ışığında yapılmıştır. Değerlendirmelerin ardından, Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemilerin nitelik ve niceliklerini arttırabileceği düşünülen öneriler sunulmuştur. Türk Uluslararası Gemi Sicili, Türk denizciliğinin dönüm noktalarından biri olabilecek potansiyele sahip olmasına rağmen mevcut durumda beklenen etkiyi yaratmamıştır. Uygulamada yeknesaklığın sağlanması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ile Türk Uluslararası Gemi Sicilinin kuruluş amaçlarını gerçekleştirebilmesi için şarttır. Bu düzenlemelere ek olarak Türk Uluslararası Gemi Sicili'nin diğer gemi sicilleri ile rekabet edebilmesi için daha erişilebilir ve daha etkin hizmet sunan bir sicil haline gelmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the Turkish International Ship Registry in the context of its purposes and outcomes. The Turkish International Ship Registry was established to 'prevent the decreasing of the Turkish fleet, to ensure that foreign owners are taxed in Türkiye by operating under the Turkish flag and to provide foreign currency inflow'. The Turkish International Ship Registry is the second registry of Türkiye and was established for similar purposes to other second ship registries. For this reason, international ship registry systems are analysed through the open registry and second registry concepts. The concept of the 'flag of convenience', which led to the emergence of second registries, is also evaluated. After this examination, the ship registries in Türkiye are briefly stated. For the purpose of the thesis, especially the National Ship Registry and the Turkish International Ship Registry, are analysed more comprehensively. In the second part of the thesis, the Turkish International Ship Registry is evaluated within the framework of the national legislation to which it is subject, its establishment purposes and its results. These evaluations have based on the criticism of legal scholars and the determination of the current situation in the context of statistical data. Following the evaluations, recommendations are presented to increase the quality and quantity of ships registered in the Turkish International Ship Registry. Although the Turkish International Ship Registry has the potential to be one of the milestones of the Turkish maritime industry, it has yet to have the expected impact in the current situation. Ensuring uniformity in practice and making the necessary legal arrangements are essential for the Turkish International Ship Registry to fulfil the purposes for which it was estanlished. In addition to these regulations, it is considered that the Turkish International Ship Registry should become a more accessible and more efficient registry in order to compete with other ship registries.