Mücevher tasarımı tarihinde desen teknikleri ve önemi
Drawing techniques and importance in jewelery design history
  1. Tez No: 743071
  2. Yazar: ŞEYMA EVMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İlk çağlardan günümüze insanlığın tarihsel serüveninin izleyicisi olan mücevher; zaman içerisinde değişimler yaşayarak, gelişmeler göstererek günümüzdeki anlamına ulaşır. Üretim aşamasının temel noktası mücevher tasarımı, mücevher tasarım aşamasının da en önemli kısmı; takıya öznel, dokunsal, üç boyut yanılsamasının verildiği desen teknikleridir. Tasarımının doğru ve kolay bir şekilde üretilebilmesi için modeli üreten ustalar tarafından mücevher tasarımı üzerindeki tüm ölçü ve detayların görülmesi gerekir. Dolayısıyla üretim sürecinin yol haritası olan desen teknikleri, mücevher yapımında kullanılan bilgisayar programları ve makine teknolojilerinin gelişmesiyle beraber özgün, yaratıcı tasarımları ortaya çıkarır. Bu çalışmada, tasarımcıların kullandıkları desen teknikleri uygulamalarıyla incelenerek hem sektörel hem de akademik alana katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu araştırma dört bölüme ayrılmaktadır, birinci bölümde mücevherin tanımı ve tasarım kavramına değinilerek antik çağlardan on dokuzuncu yüzyıla kadar mücevher tasarım tarihi incelenir. İkinci bölümde yirminci yüzyıl mücevher tasarımının şekillenmesinde etkili olan isimler ele alınarak, dünya mücevher markalarının desen teknikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde mücevher tasarımlarında desen teknikleri üzerine odaklanılmış, desenin mücevher tasarımındaki yeri ve önemine değinilmiş, geçmişten günümüze mücevher desenleri ile ilgili bulgular incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular doğrultusunda mücevher tasarım süreci ve desen oluşturma aşamaları uygulamalarla gösterilir.
Özet (Çeviri)
The jewel, which is the follower of the historical adventure of humanity from the first ages to the present; by experiencing changes and developments over time, its current meaning is reached.The main point of the production phase is jewelery design, and the most important part of the jewelery design phase; they are drawing techniques in which a subjective, tactile, three-dimensional illusion is given to jewelry. In order for the design to be produced correctly and easily, all the dimensions and details on the jewelery design must be seen by the craftsmen who produced the model. Therefore pattern techniques, the roadmap of the production process,together with the development of computer programs and machine technologies used to make jewelry,reveal orginal, creative designs. In this study, designers are intended to contibute to both the sectoral and academic space by being examined with the pattern techniques applications they use. This research is divided into four parts, in the first part, the definition of jewelery and the concept of design are mentioned and the history of jewelery design from ancient times to the nineteenth century is examined. In the second part, the names that were influential in the shaping of the twentieth century jewelery design are discussed and the pattern techniques of the world jewelery brands are emphasized. In the third chapter, it is focused on pattern techniques in jewelry designs, the place and importance of pattern in jewelry design is mentioned, and the findings about jewelry patterns from past to present are examined. In the conclusion part, the jewelery design process and pattern creation stages are shown with applications in line with the findings.