20. yüzyıl Kübizm ve Minimalizm sanat akımlarının takı tasarımı üzerine etkileri
The effects of 20th century Cubism and Minimalism on jewelry design
  1. Tez No: 697185
  2. Yazar: FURKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Takı kullanımı tüm insanlık tarihinde yerini almış bir aksesuar unsurudur. Bazı toplumlar bu takıları uğur getireceği düşüncesi ve dinsel bir sembolizm olarak kullanırken, bazı toplumlarda da statü göstergesi ve süslenme amacı güdülerek kullanılmıştır. Sanayi devrimiyle insanlara vaat edilen refah ortamı 20. yüzyılda gerçekleşen iki dünya savaşı ile insanın yıkımına doğru dönüşmüştür. Bu dönüşümün toplumlar ve toplumların öncüleri sanatçılar üzerinde çeşitli etkilere neden olur. Mücevher ve takı tasarımı insanlığın var olduğu tarihten günümüze dek kullanılmıştır, geçmişten gelen bazı geleneksel üretim teknikleri, çalışmalar ve özellikler bırakılarak sanatçıların, çağdaş takı üretimi yapmalarına ve sadece sıradan bir takı ürünü değil, sanatsal anlamda ifadesi olan ve sanat unsuru takı tasarımı yapmışlardır. Bu çalışmanın amacı; bilim, sanat, tasarım, oluşum, üretim ve etkileşimin varlığına dayanarak seçilen alanlar ve konu arasında ki ilginin varlığını incelemektedir. Bu tez toplamda 3 ayrı ana bölüme ayrılmış; birinci bölümde 20. Yüzyıldan günümüz tarihine kadar sanatı etkileşmiş önem arz eden akımların üzerinde durulmuş olup değinilmiştir. İkinci bölümde takı tasarımının tarihsel süreci ve gelişimi geniş bir çerçeve ile ele alınarak, bazı takı üretim teknikleri ile beraber, günümüz takı tasarımına kadar gelmiş olan değişim ve ilerlemeler ele alınmıştır. Son bölümde ise 20. Yüzyıl sanat akımlarından Kübizm ve Minimalizm sanat akımlarını açıklayarak takı tasarımına olan etkilerini bazı sanatçılarının işlerini ele alarak analizleri yapılmıştır. İstenilir ise sanatçıların tasarımları ayrıntılı olarak çözümlemeye gidilebilir.
Özet (Çeviri)
The use of jewelry is an accessory element that has taken its place in the entire history of humanity. While some societies use these jewelry as a religious symbolism and the idea that it will bring good luck, in some societies they are used as a status indicator and adornment. The environment of prosperity promised to people with the industrial revolution turned into the destruction of people with the two world wars that took place in the 20th century. Societies and pioneers of this transformation cause various effects on artists. Jewelry and jewelry design has been used since the existence of humanity, some traditional production techniques, studies and features from the past have been left behind, allowing artists to produce contemporary jewelry and design jewelry that is not just an ordinary jewelry product, but an artistic expression and an art element. The aim of this study; It examines the existence of interest between the selected fields and the subject based on the existence of science, art, design, formation, production and interaction. This thesis is divided into 3 main sections in total; In the first part, the important movements that interacted with art from the 20th century to today's history were emphasized and mentioned. In the second part, the historical process and development of jewelry design is discussed with a wide framework, along with some jewelry production techniques, the changes and advances that have come up to today's jewelry design are discussed. In the last part, the 20th century art movements of Cubism and Minimalism were explained and their effects on jewelry design were analyzed by discussing the works of some artists. If desired, the designs of the artists can be analyzed in detail.