Manyetik poli (egdma-n-vinilkaprolaktam) рartiküllerin salisilik asit adsorpsyonunun araştırılması
Investigation of salicylic acid adsorption of magnetic polyethylene glycol dimetacrylate-n-vinyl caprolactam particles
- Tez No: 743076
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aspirinin etken maddesi asetilsalisilik asit'tir ve steroid olmayan ağrı kesiciler grubuna ait bir ilaçtır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ve kan sulandırıcı özellikleri vardır. Aspirinin ham maddesi olan salisilik asit ve türevleri söğüt gibi bazı bitkilerin yaprak ve kabuklarında bulunur. Salisilik asit antiseptiktir ve bazı gıdalara koruyucu olarak ta katılır. Bu çalışmada, süspansiyon polimerizasyon tekniği ile manyetik polimerik mikropartiküller sentezlenmiştir. Polimerizasyonda kullanılan manyetik malzeme, süperparamanyetik ve biyouyumlu özelliklerinden dolayı demir (II, III) oksit (Fe3O4) olarak seçilmiştir. Bu polimerizasyon yöntemi iki fazda gerçekleşti. Dispersiyon fazı stabilizörün saf suda çözünmesiyle hazırlanıp, organik fazda gözenek oluşturucu özelliği nedeniyle toluen tercih edilmiştir. Bu fazda başlatıcı, çapraz bağlayıcı ve monomer karıştırılarak homojen bir karışım elde edilmiştir. İki faz da kapalı bir polimerizasyon reaktöründe manyetik karıştırıcı kullanılarak karıştırılacak ve polimerizasyon reaksiyonu gerçekleştirildi. Salisilik asit, adsorpsiyon yöntemi ile sentezlenmiş manyetik polimerik partiküllere yüklendi. Salisilik asit adsorpsiyonu üzerine, konsantrasyon, sıcaklık ve zaman parametrelerinin etkileri araştırıldı. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), gözlemleri parçacıkların partikül olduğunu gösterdi. Bu partiküller üzerine salisik asit adsorpsiyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Geliştirilmiş manyetik polimerik partiküller, ilaç salınımı için potansiyel bir aday olup, inflamasyonun bulunduğu bölgeye ilaç salınımı için salisilik asit taşıyıcısı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The active ingredient of aspirin is acetylsalicylic acid, and it is a drug belonging to the group of non-steroidal pain relievers. It has analgesic, antipyretic and blood thinning properties. Salicylic acid, which is the raw material of aspirin, and its derivatives are found in the leaves and bark of some plants such as willow. Salicylic acid is an antiseptic and is added to some foods as a preservative. In this study, magnetic polymeric microparticles were synthesized by suspension polymerization technique. The magnetic material used in the polymerization was chosen as iron (II, III) oxide (Fe3O4) due to its superparamagnetic and biocompatible properties. This polymerization method took place in two phases. The dispersion phase is prepared by dissolving the stabilizer in pure water, and toluene is preferred because of its pore-forming feature in the organic phase. In this phase, a homogeneous mixture was obtained by mixing the initiator, crosslinker and monomer. The two phases will be mixed using a magnetic stirrer in a closed polymerization reactor and the polymerization reaction is carried out. Salicylic acid was loaded onto magnetic polymeric particles synthesized by adsorption method. The effects of concentration, temperature and time parameters on salicylic acid adsorption were investigated. Scanning Electron Microscopy (SEM),observations showed that the particles were particles. Salicylic acid adsorption on these particles was successfully performed. Developed magnetic polymeric particles are a potential candidate for drug delivery and can be used as a salicylic acid carrier for drug delivery to the site of inflammation.