Dizel partikül filtresinin kullanım sürelerine göre araçlardaki emisyon değerlerinin incelenmesi
Investigation of emission values of diesel particulate filter in vehicles according to usage periods
- Tez No: 743101
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, Euro 6, Euro 5 ve bazı Euro 4 dizel araçlarında bulunan dizel partikül filtresinin farklı kilometrelerde ki egzoz gazı emisyon ölçümünün absorpsiyon katsayısı değerlerinin aracın kilometresine, motor durumuna ve DPF bulunmamasına bağlı olarak değişkenliği incelenmiştir. Dizel partikül filtreleri içerisinde bulunan partikül maddelerin zamanla temizlenmesi gerekmektedir. Dizel partikül filtresi bulunan araçlar dizel partikül filtrenin tıkanmasını önlemek için pasif rejenerasyon ve aktif rejenerasyon olmak üzere filtre içerisindeki kurumları yakarak temizleme görevini yaparlar. Temizlenecek kurum miktarı doygunluk 45 gram eşiğini aşarsa, pasif rejenerasyon ve aktif rejenasyonun DPF temizlemesi mümkün değildir. DPF temizlenemeyeceği için değiştirilmesi gerekir. Bu çalışmamızda pasif rejenerasyon ve aktif rejenerasyon ile temizlenemeyen DPF'nin egzoz sisteminde sökülerek makine yardımıyla temizlenmesi yapılmıştır. DPF'nin temizlenmeden önceki ve sonraki egzoz emisyon ölçüm bilgileri olan absorpsiyon katsayısı değerlerinin grafiksel karşılaştırılması yapılarak çıkan sonuçların değerlendirilmesi ile DPF temizlenmesi sonrası emisyon oranlarının düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the variability of the absorption coefficient values of the exhaust gas emission measurement of the diesel particulate filter in different kilometers of the diesel particulate filter in Euro 6, Euro 5 and some Euro 4 diesel vehicles, depending on the vehicle's mileage, engine condition and the absence of DPF, was investigated. Particulate matter in diesel particulate filters must be cleaned over time. Vehicles with diesel particulate filters perform the task of cleaning the soot in the filter by burning the soot in the filter, as passive regeneration and active regeneration, in order to prevent clogging of the diesel particulate filter. If the amount of soot to be cleaned exceeds the saturation 45 gram threshold, passive regeneration and DPF cleaning of active regeneration are not possible. Since the DPF cannot be cleaned, it must be replaced. In this study, the DPF, which could not be cleaned with passive regeneration and active regeneration, was removed from the exhaust system and cleaned with the help of a machine. It was observed that the emission rates decreased after the DPF cleaning by making a graphical comparison of the absorption coefficient values, which are the exhaust emission measurement information of the DPF before and after cleaning.