Direkt ve indirekt yöntemle yapılan kompozit lamina vener restorasyonların klinik olarak bir spektrofotometre aracılığı ile değerlendirilmesi
Clinical evaluation of direct and indirect composite veneer restorations with a spectrophotometer
- Tez No: 743100
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖNAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı farklı tekniklerle yapılan kompozit rezin lamina vener restorasyonların 1 yıllık klinik takibinin karşılaştırmasını yapmaktı. Katılımcılar Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran, sağlıklı, herhangibi bir periodontal problemi bulunmayan, hastalar arasından seçildi. İlk 15 diş indirekt kompozit rezin lamina vener restorasyonlarla; sonraki 15 diş ise direkt kompozit rezin lamina vener restorasyonlarla Esthet-X HD (Dentsply DeTrey, ABD) ve Ceram-X Duo (Dentsply DeTrey, ABD) kullanılarak restore edildi. Tedavi öncesinde diş renkleri SpectroShade Micro (MHT Optic Research, Niederhasli, İsviçre) spektrofotometresi ile tespit edildi. Variolink II (Ivoclar, Vivadent, Schaan, Liechtenstein) yapıştırma simanı; PoGo + Enhance (Dentsply DeTrey, ABD) ise polisaj seti olarak kullanıldı. Modifiye Ryge kriterleri, cep derinliği ölçümü, gingival kanama ve plak indeksi 6. ve 12. aylarda farklı 2 araştırmacı tarafından değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 15.0., t testi ve tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ile p≤0.05 olacak şekilde yapıldı. Sadece kenar renklenmesi kriterinde meydana gelen değişiklik istatistiksel olarak anlamlıydı. Kenar renklenmesi kriteri değerlendirildiğinde direkt tekniğin, indirekt teknikten üstün olduğu saptandı (p≤0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre direkt tekniğin ön bölge estetik problemlerde başarılı olduğu; indirekt tekniğin ise erken dönem kenar renklenmesi problemi sonucu ikinci seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective was to compare the success rate after one year of composite veneers applied with different techniques. The participants were selected from volunteer patients of Ege University School of Dentistry. All the subjects were healthy with no periodontal disease history and were caries/restoration free on their anterior teeth. The first 15 teeth were treated with indirect composite veneer with Esthet-X HD (Dentsply DeTrey, USA) and the next 15 teeth were treated with direct composite veneer with Ceram-X Duo (Dentsply DeTrey, USA). Before the preparation, the shades were taken with SpectroShade Micro (MHT Optic Research, Niederhasli, Switzerland) device to be objective. Variolink II (Ivoclar, Vivadent, Schaan, Liechtenstein) was used for luting indirect restorations and PoGo + Enhance (Dentsply DeTrey, USA) were used for polishing. After 6 and 12 months, the restorations were assessed by two observers using modified Ryge criteria, pocket depth, plaque index and gingival index. The results were analysed using SPSS 15.0. t test and repeated measures analysis of variance were performed to compare the clinical criterias. P value was set at ≤0.05. Only the marginal discoloration criteria was statistically different between two groups (p≤0.05). With respect to marginal discoloration direct technique was statistically better than indirect technique (p≤0.05). According to the results of this study, direct and indirect lamina vener techniques may be a good treatment option for patients with esthetic problems in anterior teeth. However, because of its early marginal discoloration rate and complex technique with luting, indirect techniques would remain a second option.