İlkokul fen bilimleri dersinde bağlam temelli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin yaşam becerilerine etkisi
The effect of context based learning activities on student's life skills in primary science
  1. Tez No: 743102
  2. Yazar: CİHAN OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul fen bilimleri dersinde bağlam temelli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin yaşam becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma karma yöntem araştırması deseni kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunu yarı deneysel desen, nitel boyutunu ise durum çalışması oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Kayseri ili İncesu İlçesinde bir devlet okulunun iki farklı dördüncü sınıf şubesinde öğrenim gören 19 kontrol, 20 deney grubu olmak üzere toplam 39 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri yaşam becerileri ölçeği, nitel verileri ise görüşme ve gözlem formu ile toplanmıştır. Görüşmeler sadece deney grubuna yapılmış ve uygulanan bağlam temelli öğrenme etkinliklerinin yaşam becerilerine etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizi t-testi, aritmetik ortalama, yüzde ve frekans gibi analizler, nitel verileri ise betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; bağlam temelli öğrenme yaklaşımı uygulanan deney grubunun kontrol grubuna göre yaşam becerileri ölçeğinden aldıkları puanların anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca kontrol grubu öğrencilerinin ön ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmezken deney grubu ön ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir. Nitel veriler analiz edildiğinde ise deney grubu öğrencileri bağlam temelli öğrenmeyi iletişim, takım çalışması, liderlik, karar verme, analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcı düşünme ve girişimcilik becerileri bakımından katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Bu sonuçlar incelendiğinde bağlam temelli öğrenmenin fen öğretimi ve diğer derslerin öğretiminde etkin olarak kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of context-based learning activities on students' life skills in primary school science lessons. For this purpose, the study was carried out within the scope of mixed method research design. The quantitative dimension of the research was carried out within the scope of quasi-experimental design, and the qualitative dimension was carried out within the scope of case study. The study group of the research consisted of a total of 39 students, 19 in the control group and 20 in the experimental group, studying in two different fourth-grade branches in a primary school in the county of Incesu, Kayseri. Quantitative data of the study were collected by life skills scale, and qualitative data were collected by interview and observation form. The interviews were only made with the experimental group and the effect of the applied context-based learning activities on life skills was tried to be revealed. In the analysis of the quantitative data obtained in the research, t-test, arithmetic mean, percentage and frequency were analyzed, while qualitative data were analyzed with content analysis. According to the findings of the research; It was determined that the scores of the experimental group, to whom the context-based learning approach was applied, obtained from the life skills scale differed significantly compared to the control group. In addition, while no significant difference was determined between the pre- and post-test scores of the control group students, it was determined that there was a significant difference between the pre- and post-test scores of the experimental group. When the qualitative data were analyzed, the experimental group students stated that context-based learning contributed in terms of communication, teamwork, leadership, decision making, problem solving, critical thinking, analytical thinking, creative thinking and entrepreneurship skills. When these results are examined, it is suggested that context-based learning can be used effectively in teaching science and other courses.