postoperatif dönemde yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavi edilen hastalarda mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörler
the factors which effect mortality and morbidity rate in patients during postoperative period in icu
  1. Tez No: 521407
  2. Yazar: SELDA DİKMEN TEKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN ELİF BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
POSTOPERATİF DÖNEMDE HASTALARDA MORTALİTE VE MORBİDİTE ORANINIETKİLEYEN FAKTÖRLER: Bu çalışmanın amacı ,postoperatif dönemde kritik hastalarınmortalite ve morbiditesini daha sık etkileyen faktörleri değerlendirmektir Yöntemler:2011-2012 yılları arasında bu çalışmaya 121 hasta dahil edildi.YBÜ de 1 yıllık dönemde takip edilen postoperatif cerrahi hasta demografik özellikler açısından değerlendirildi.“American society of anesthesiologists”(ASA) fiziksel durumu ,mevcut eş morbiditeleri cerrahi ile ilgili veriler cerrahi işlemler“akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi”(APACHE)II puanları,hemoglobin ve hemotocrit seviyeleri,transfüzyon miktarı,mekanik ventilasyon süreleri,YBÜ de kalış suresi ,vazopressor ajan gereksinimleri ve bu parametrelerin bu hastalarda mortalite ve morbidite üzerine etkileri incelenmiştir. Bulgular:yaş,cinsiyet,ASA fiziksel durumu ,YBÜ ye girişteki ko morbiditeler,hemoglobin ve hemotocrit düzeyleri ,intraoperatif dönemde kan kaybı ve ameliyat süresi mortalite için prediktif değildi.bununla birlikte APACHE II >25 YBÜ de uygulanan transfüzyon miktarı,YBÜ de gelişen komorbiditeler ,mekanik ventilasyonun 3 günden fazla olması,6 günden fazla kalış süresi,vazopressor ajanların ihtiyacı mortalite için risk faktörleriydi.Logistic regresyon analizinde kan transfüzyonu YBU de geliştirilen eş morbiditeler ,mekanik ventilasyon 3 günden fazla kalış süresi 6 günden fazla vazopressor ajanların ihtiyacı mortalite üzerinde bağımsız risk faktörleri idi. Sonuç:sonuç olarak ybü de gelişen komorbiditelerin uzun süreli kalış süresine ve ölüme neden olma gibi olumsuz etkileri nedeniyle cerrahi kritik hastalarında kan transfüzyonunun önleyici stratejilerinin ve hassasiyetinin önemini vurgulamak istiyoruz
Özet (Çeviri)
THE FACTORS WHİCH EFFECT MORTALİTY AND MORBİDİTY RATE İN PATİENTS DURİNG POSTOPERATİVE PERİOD the aim of this study is to evaluated the factors ,which mre frequently effect mortality and the morbidity of the critically ill patients in postoperative period Methods:between 2011-2012 ,121 patients were included in this studty.postoperative surgical patient ,who followed up in our İCU, during one year period,were evaluated in respect of demografic characteristics,“american society of anesthesiologists ”(ASA) physical status ,preexisting co morbidities data about surgical procedures“Akut Physiology and chronic Health Evaluation”(APACHE)II scores,hemoglobin and hemotocrit levels ,the amount of transfusion ,duration of mekanik ventilation ,length of stay İCU vasopressor agent requrements and the effects of these parameters on mortality and morbidities of these patients were examined Results:we found the age ,gender ,ASAphysical status ,co morbidities,hemoglobin and hematocrit levels on admission ,blood loss in the intraoperative period and operation time were not predictive factors for mortality .However APACHE II >25 the amount of transfusion ,co morbidities developed in İCU ,mechanical ventilation more than 3 days ,length of stay more than 6 days ,need of vazopressor agents were risk factors on mortality.Logistic regression analysis showed transfussion,co morbidities developed in İCU mechanical ventilation more than 3 days,length of stay more then more than 6 days need of vazopressor agents were indipendent risk factors on mortality. Conclusions:in coclusion ,we want to emphasize the importance of preventive strategies and precision of blood transfusion in critically ill surgical patients because of the deteriorated effects of co morbidities developed in İCU resulted in prologed length of stay and mortality.