H. 1315/M. 1897-1898 Halep vilâyet salnâmesi (Çevri yazı ve değerlendirme)
H. 1315/M. 1897-1898 Aleppo province yearbook (Transcription and evaluation)
- Tez No: 743115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BABANINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Osmanlı Devleti tarihi incelenirken başvurulan en önemli belgelerden biri salnâmelerdir. Salnâmelerde, birçok istatistiki bilgiye ulaşmak mümkündür. Vilayet Salnâmelerinde bahse konu vilâyet ile ilgili kazâ, mahalle, köy, nüfus, zirai faaliyetler, ticari faaliyetler gibi çok geniş bir yelpazede bilgi sunar. Salnâme ihtiva ettiği bilgiler açısından devlete önemli bir derecede hizmet etmiştir. Devlet, vilâyet ile ilgili elde etmesi gereken tüm bilgilere ulaşıp aynı zamanda meydana gelen değişimleri de zamanında ve derli toplu bir şekilde görmüştür. Aynı zamanda toplumsal olarak da gerçekleşen değişim ve dönüşümleri görmesi açısından büyük bir önem arz etmektedir. Elinizdeki bu tezin konusunu da Halep Vilâyetine ait H.1315 yılına ait salnâme oluşturmaktadır. Salnâmede Halep, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş bölgesine ait önemli bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important documents referenced while examining the history of the Ottoman Empire is the yearbooks. It is possible to reach many statistical information in yearbooks. In the provincial yearbooks, it provides a wide range of information about the province, such as the district, neighborhood, village, population, agricultural activities, and commercial activities. The yearbook has served the state to a great extent in terms of the information it contains. The state had access to all the information it needed to obtain about the province and at the same time saw the changes that occurred in a timely and tidy manner. At the same time, it is of great importance in terms of seeing the social changes and transformations. The subject of this thesis in your hand is the Salnâme of 1315 Hijri year of the province of Aleppo. The yearbook contains important information about the regions of Aleppo, Gaziantep, Şanlıurfa and Kahramanmaraş.