Conservation of complex cultural landscapes of extraction as heritage places: The case of Kandilli/Armutçuk coal mining region in Zonguldak
Kompleks kültürel maden çıkarma peyzajlarının miras alanları olarak korunması: Zonguldak Kandilli/Armutçuk kömür madenleri bölgesi örneği
- Tez No: 743116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Endüstriyel miras alanları; yeni bir endüstrinin, yeni bir endüstri topluluğunun ve yeni bir endüstri yerleşiminin temsilcileri olarak zamanlarının önemli sembolleridir. Ancak bir zamanlar önemli olan bu alanlar, çeşitli nedenlerle işlevlerini yitirmiş ve terk edilmiştir. Daha sonra, bu kullanılmayan alanların yeniden canlandırılması için bazı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Maden çıkarılan kültürel peyzajlar, endüstriyel miras kavramının önemli bir parçasını oluşturduğundan benzer süreçlerden geçmektedir. Bu alanlar; endüstriyel miras alanlarının bir parçası olmalarına rağmen, kömür gibi kaynakların üretimi ile ilgili özgün bir endüstriye sahip olmaları, madencilik kültürünü, geleneğini ve sosyal ve günlük yaşantıyı yaşayanların anıları ve deneyimleri ile yansıtan özgün bir topluluğa sahip olmaları, ve özel bir doğal çevreden, maden çıkarılan çevreden, açık alanlardan, ulaşım ağından ve yapılı çevreden oluşan özgün bir yerleşime sahip olmaları gibi diğer boyutları ile daha kompleks alanlardır. Ancak bu yerler maden çıkarmanın azalması nedeniyle teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen bölgelerdir. Bu nedenle, kültürel maden çıkarma peyzajların korunması tüm dünyada tartışılmaya başlanmıştır. Zonguldak-Ereğli Kömür Havzası, Türkiye'de bu tür koruma sorunlarının görülebildiği en önemli maden sahalarından biridir. Kandilli/Armutçuk Kömür Madenleri Bölgesi, üretimin, yerleşimin ve topluluğun somut ve soyut yönlerinin bütünlüğünü temsil ederek bu kömür sahasındaki madencilik ağının önemli parçalarından biridir. Önemine rağmen bu alan, gelişme baskısı, değişen ihtiyaçlar ve teknolojiler, yapılara fiziksel zarar veren doğal faktörler ve ihmal nedeniyle tahribat tehdidi altındadır. Bu nedenle alanın bütünlüğü zamanla bozulmaya başlar. Dolayısıyla bu tez, bölgenin tüm bileşenlerini tarihsel gelişmelerle bağlantılı olarak farklı ölçeklerde ele alarak Kandilli/Armutçuk Kömür Madencilik Bölgesi'ni bir bütün olarak anlamayı, değerlerini ve sorunlarını tespit etmeyi ve yok olma riskini önlemek için koruma stratejileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial heritage places are important symbols of their times as representatives of a new industry, a new industrial community, and a new industrial site. However, these once important areas have lost their functions and become abandoned due to various reasons. Later, some approaches have emerged to revitalize these disused areas. As cultural landscapes of extraction constitute an important part of the industrial heritage concept, they go through similar processes. Although these areas are parts of industrial heritage sites, they are more complex areas with other dimensions such as having a unique industry that is related to the production of extracted resources like coal, having a unique community that reflects mining culture, tradition, and social and daily life with memories and experiences of inhabitants, and having a unique extraction site which consists of the specific natural environment, extracted environment, open areas, transportation network, and built-up areas. However, these places are the most affected areas by the developments because of the decrease in extraction. Therefore, the conservation of cultural landscapes of extraction has started to be discussed throughout the world. Zonguldak- Ereğli Coalfield is one of the most important mining sites where these kinds of conservation problems can be seen in Turkey. Kandilli/Armutçuk Coal Mining Region is one of the significant parts of the mining network in this coalfield by representing the integrity of tangible and intangible aspects of production, site, and community. Despite its significance, this area is under the threat of destruction due to development pressure, changing needs and technologies, natural factors that cause physical damage to the structures, and neglect. Therefore, the integrity of the area starts to deteriorate over time. Thus, this thesis aims to understand the Kandilli/ Armutçuk Coal Mining Region as a whole, identify its values and problems and develop conservation strategies to prevent the risk of its disappearance by considering all the components of the region at different scales concerning historical developments.