Mobil arayüz tasarımlarında kullanılan hareketli grafiklerin kullanıcı memnuniyetine etkisinin incelenmesi
Motion graphics used in mobile interface designs examining the effect on user satisfaction
- Tez No: 743123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle tasarımlar dijital ortamlara taşınmış ve hareketli grafikler tasarlayabilmemize olanak sağlamıştır. Kullanıldığı alanlardan biri de mobil arayüzlerdir. Hareketli grafikler bir uygulamanın benzerlerinden ayrılması için ona ayırt edici özellikler ve işlevsellik kazandırır. Mobil uygulama arayüzlerdeki hareketli grafikler hem kullanıcıların uygulamada daha fazla kalmasını sağlamak, hem de geribildirim sağlamak için önemli bir unsurdur. Tezde, kullanıcılar için arayüz tasarımında hareketli grafiklerin kullanıcı memnuniyeti üzerindeki etkisi araştırılmış, gönüllü kullanıcılar ile sistem kullanılabilirlik ölçeği ve A-B testi çalışmaları gerçekleştirilip ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, designs have been moved to digital environments and have allowed us to design motion graphics. One of the areas where it is used is mobile interfaces. Motion graphics give an application distinctive features and functionality to distinguish it from others. Motion graphics in mobile application interfaces are an important element both to keep users in the application longer and to provide feedback. In the thesis, the effect of motion graphics on user satisfaction in interface design for users was investigated, system usability scale and A-B test studies were carried out with voluntary users and the results were evaluated.