Geobacillus stearothermophilus Ah6'dan proteaz üretimi ve optimizasyonu
Production and optimization of protease from Geobacillus stearothermophilus
  1. Tez No: 743137
  2. Yazar: YEŞİM DALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu yüksek lisans tez çalışmasında; termofilik bakteri olarak tanımlanmış olan Geobacillus stearothermophilus AH6 suşu katı besiyerinde üretilip, proteaz üretimi sağlanıp, optimizasyon çalışmaları yapıldı. Yöntem: Geobacillus stearothermophilus AH6 TSA katı besiyerinde 55°C'de 24 saat inkübe edilerek üretildi. TSB besiyerinde büyütüldü ve çalışmanın devamında nutrient broth-caseinli besiyerinde proteaz üretimi sonrası, optimizasyon çalışmaları yapıldı. Optimizasyon çalışmalarında inkübasyon süresi, optimum pH ve sıcaklık değeri, azot ve karbon kaynağı miktarı kriterleri incelendi. Sonuçlarının grafikleri çizilerek, değerlenidirilmiştir. Bulgular: Optimizasyon çalışmalarında inkübasyon yaşı 5gün, optimum pH 5,0 ve sıcaklık 55° olarak belirlendi. Azot kaynağı olarak kasein kullanıldı ve optimum miktarı %2g olarak tespit edildi. Karbon kaynağı için atık ürün değerlendirmek amaçlı kurutulmuş karpuz kabuğu kullanıldı, optimum miktarı 5g olarak belirlendi. Sonuç: Tez çalışması sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde endüstriyel alanda biyoteknolojik çalışmalarda ve atık ürünlerin kullanımı açısından uyumlu olduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan dolayı çalışmamızın gelecekteki biyoteknolojik uygulamalarda katkı sağlayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this master's thesis; Geobacillus stearothermophilus AH6 strain, which is defined as thermophilic bacteria, was grown in solid medium, protease production was ensured, and optimization studies were carried out. Method: Geobacillus stearothermophilus AH6 was produced by incubating in TSA solid medium at 55°C for 24 hours. TSB was grown in medium and optimization studies were carried out after protease production in nutrient broth- casein medium. In the optimization studies, invubation, optimum pH and temperature value, nitrogen and carbon source amount criteria were examined. The results were evaluated by drawing graphics. Findings: In the optimization studies, the incubation age was determined as 5 days, the optimum pH was 5,0 and the temperature was 55°C. Casein was used as a nitrogen source and the optimum amount was determined as %2g. Dried watermelon peel was used to evaluate waste product for carbon source, the optimum amount was determined as 5g. Results: When the findings obtained ass a result of the thesis study were examined, it was seen that they were compatible in terms of biotechnological studies in the industrial field and the use of waste products. These results suggest that our study will contribute to future biotechnological applications.