Filistin'de tahrip olmuş kentsel alanlar için afet yönetimi sistemi araçları olarak yeniden planlama stratejileri ve politikaları
Re-planning strategies and policies as tools for disaster risk management system for destroyed urban areas in Palestine
  1. Tez No: 743150
  2. Yazar: ZAKARİA IBRAHİM JOMAA ALASSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GENÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsanlık tarihinde, devam eden afetler (doğal/insan yapımı) nedeniyle tahrip olan kentsel alanların rehabilitasyonu süreci (yeniden planlama/yeniden yapılanma) günümüze hala önemli bir mimarlık sorundur. Yeniden planlama süreç, acil durum şoklarından sonra, kentsel çevreyi (sosyal, ekonomik ve kültürel olarak) rehabilitasyonun sağlanmasında önemli bir bileşendir. Bu bilgiler ışığında bu tez çalışmasında, Filistin'de Tahrip olmuş kentsel alanlar için afet risk yönetim sistemi araçları olarak yeniden planlama stratejileri ve politikaları tartışmaktadır. Aynı zamanda, 2014 yılında Gazze'ye yönelik savaş neticeyle, tahrip edilen bir kentsel alana, bu politikalar ve stratejilerin uygulanması için bir model sunmakta ve olası çözüm ve alternatifleri araştırmaktadır. Çalışmaya doğru bir kuramsal çerçeve ile yaklaşabilmek amacıyla, afet yönetimi ile ilgili kavramlar ve afet risk yönetim sisteminin uygulama aşamaları hakkında inceleme yapılmıştır. Aynı zamanda, Filistin'de afet yönetimi uygulamaları ve stratejileri, ve yeniden planlama ve yeniden yapılanma politikalarından bahsetmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Filistin'deki afetlerin net bir şekilde anlaşılması ve doğru yönetilmesi için çalışmaktadır, sonradan afet zararlarını azaltmaya yönelik yeniden planlama politikalarını kalkınma planlarının bir parçası haline getirmek için yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the history of humanity, the rehabilitation process (replanning/reconstruction) of urban areas destroyed by ongoing disasters (natural/man-made) is still an important architectural problem to this day. The replanning process is an important component in rehabilitating the urban environment (socially, economically, and culturally) after emergency shocks. In the light of this information, this thesis discusses replanning strategies and policies as disaster risk management system tools for Destroyed urban areas in Palestine. At the same time, it offers a model for the implementation of these policies and strategies and explores possible solutions and alternatives to an urban area that was destroyed because of the war against Gaza in 2014. To approach the study with a correct theoretical framework, the concepts related to disaster management and the application stages of the disaster risk management system have been examined. He also talked about disaster management practices and strategies, and policies for re-planning and reconstruction in Palestine. This thesis work aims to understand the disasters in Palestine clearly and manage them correctly, and then guide the replanning policies to reduce disaster damage to be a part of the development plans.