Identification and characterization of network paths
Ağ yollarının tanımlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 743149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TIMOTHY C. MATISZIW
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Missouri
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Birçok ulaşım analizi, bir ulaşım sisteminin nasıl kullanılabileceğine veya kullanıldığına dair daha iyi bir temsil oluşturmak için birden fazla veri kaynağının birleştirilmesini kapsamaktadır. Ancak, her biri bir dizi belirsizliğe yol açabilen çoklu veri kaynaklarının entegrasyonu, sistem özelliklerine ilişkin çıkarımları zorlu bir problem haline getirebilir. Bu bağlamda, ulaşım faaliyetleri, ağ topolojisi ve jeo-uzamsal içerik hakkındaki verilerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunun daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu sorunları ele almak için, bu tez: 1) konuma dayalı ulaşım hareketi gözlemlerini ağ topolojisi ve diğer faaliyet ölçümleriyle ilişkilendirilmesi, 2) ulaşım faaliyetlerine ait coğrafi referanslı gözlemler ile diğer coğrafi özellikler arasındaki ilişkinin modellenmesi, ve 3) ağ yolları arasındaki uzamsal benzerliğin değerlendirilmesi hakkındaki yöntemleri araştırmaktadır. Bu maddeleri irdeleyen yeni metodolojiler önerilmiş ve bu yöntemlerin gerçek dünyadaki bir ulaşım analizi problemine uygulanabilirliği, ticari bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) kullanılarak uygulama vasıtasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many transportation analyses involve fusing multiple sources of data to build a better representation of how a transportation system can be or is used. However, the integration of multiple data sources, each of which may entail a range of uncertainties, can make inferences of system characteristics a challenging problem. In this context, a better understanding of how data on transportation activities, network topology, and geospatial context are related to one another is needed. To address these issues, this dissertation investigates methods for: 1) associating location-based observations of movement with network topology and other measurements of activity, 2) modeling the relationship between geographically referenced observations of transportation activities and other geographic features, and 3) assessing the spatial similarity among network paths. New methodologies for addressing these themes are proposed, and applicability of these methods to a real-world transportation analysis problem is demonstrated through an implementation in a commercial geographic information system (GIS).