Bilişim sistemine girme (TCK 243) ve sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (TCK 244) suçları
Entering information system (TCK 243) and system blocking, breaking, data destroying or changing (TCK 244) crimes
- Tez No: 743198
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalışmamızın konusunu TCK 243. maddesinde düzenlenen“Bilişim Sistemine Girme”ve TCK 244. maddesinde düzenlenen“Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme”suçları oluşturmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde inceleme konusu suçların daha iyi anlaşılabilmesi için teknik kavramlar ve tanımlarına ilişkin açıklamaların yanında bilişim alanındaki suçlara ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemelerden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde TCK 243. maddesinde düzenlenen“Bilişim Sistemine Girme”suçunun analitik incelenmesi yapılmıştır. Her ne kadar madde başlığı“Bilişim Sistemine Girme”olsa da TCK 243. maddesinde iki ayrı suça yer verilmiştir. Bu suçlar bilişim sistemine girme ve/veya bilişim sisteminde kalma ile veri nakillerinin teknik araçlarla izlenmesi suçlarıdır. Çalışmamızda bu suçların incelenmesine ayrı başlıklar altında yer verilmiş olup, sırasıyla suçların konusu, faili, mağduru, unsurları, özel görünüş biçimleri, muhakemesi ve yaptırımı incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde TCK 244. maddesinde düzenlenen“Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme”suçunun analitik incelemesi yapılmıştır. TCK 244. maddesinde de tek bir suça yer verilmemiştir. Maddenin ilk fıkrasında bilişim sisteminin işleyişine müdahale, ikinci fıkrasında bilişim sistemindeki verilere müdahale ve dördüncü fıkrasında bilişim sistemi aracılığıyla haksız yarar sağlama suçları yaptırım altına alınmıştır. Bu suçlar da yukarıda bahsedilen sırayla çalışmamızda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is“The Crime of Entering Information System”regulated article 243 of TCK and“The Crime of System Blocking, Breaking, Data Destroying, Changing”regulated in article 244 of TCK. In the first part of our thesis, which consists of three parts, national and international regulations on information technolgy crimes are mentioned as well as explanations related to technical concepts and definitions in order to provide better understanding for the crimes, subject to our thesis. In the second part of our thesis, analytical examination of“The Crime of Entering Information Technology System”regulated in TCK 243 was made. Altough the title of the article is the crime of entering information technology system, two separate crimes are included in article 243 of TCK. These crimes are“The Crime of Entering Information System and/or Staying In The Information System and Monitoring The Data Transfers By Technical Means”. In our thesis, the examination of these crimes are given under different headings, and the subject, perpetrator, victim, elements, special appeareance, judgement and sanction of the crimes are examined respectively. In the last part of our thesis, an analytical examination of“The Crime of System Blocking, Breaking, Data Destroying, Changing”regulated in article 244 of TCK was made. Also article 244 of TCK is not included a single crime. In the first paragraph of the article, crime of interfering in running of information technology, in the second paragraph, crime of interfering in data in information system and in the fourth paragraph, providing unfair benefits through the information system are sanctioned. These crimes were also examined in our thesis in the order mentioned above.