Türk Ceza Kanunu'nda bilişim sistemine ve sistemdeki verilere karşı suçlar
Offences against the information system and data in the system in the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 926648
  2. Yazar: AYŞE NUR LİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dört bölüm altında ele alınan çalışmanın konusunu 5237 sayılı TCK'da düzenlenen bilişim sistemine ve bilişim sistemindeki verilere karşı suçlar oluşturmaktadır. Birinci bölümde, konu genel kapsamda incelenmiştir. Bu çerçevede konuyla ilgili kavramlar, bilişim sistemlerine ve sistemdeki verilere karşı suçların işlenme şekilleri ve bu suçların genel özellikleri, bu suçların fail ve mağdurlarına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde bilişim sistemine girme veya sistemde kalma, sisteme girmeksizin veri nakillerini teknik araçlarla izleme suçları (TCK m. 243), üçüncü bölümünde bilişim sistemini engelleme veya bozma; verileri yok etme veya değiştirme suçları (TCK m. 244), son bölümde ise yasak cihaz veya programlar suçu (TCK m. 245/A) unsurlarıyla birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study, which is handled under four chapters, is the crimes against the information system and the data in the information system regulated in the Turkish Penal Code No. 5237. In the first part, the subject is examined in general. In this framework, the concepts related to the subject, the ways of committing crimes against information systems and data in the system, the general characteristics of these crimes, and the perpetrators and victims of these crimes are explained. In the second part of the thesis, the crimes of accessing a data processing system, monitoring data transmissions through technical means without entering the system (Article 243 of the Turkish Penal Code); in the third part, the crimes of preventing the functioning of a system and deletion, alteration or corrupting of data (Article 244 of the Turkish Penal Code); and in the last part, the crime of prohibited devices or programs (Article 245/A of the Turkish Penal Code) are examined together with their elements.