İnterstisyel akciğer hastalığı ve kronik öksürük hastalarında bronş lavajında pepsin düzeyinin araştırılması
- Tez No: 743223
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pepsin, mide şef hücrelerinden inaktif halde salgılanan proteini sindirmeye yardımcı olan bir enzimdir. Pepsin asidik gastroözofagial reflü (GÖR) için iyi bir belirteçtir. Balgamda veya tükrükte bulunması patolojik kabul edilir. GÖR'de bronkoözofageal nörojenik refleks ve mide içeriğinin hava yollarına aspirasyon mekanizması ile öksürük uyarılır. GÖR en sık öksürük nedenleri arasındadır. Ayrıca İnterstisyel Akciğer Hastalıkların (İAH) etyolojisinde de mide asit reflüsünün rolü olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda interstisyel akciğer ve kronik öksürük hastalarında bronş lavajında pepsin ve safra asit düzeyleri yüksek bulunmuştur. Biz de çalışmamızda İAHve kronik öksürük hastalarında bronş lavajında pepsin düzeyini değerlendirip, semptomlar ve reflü tedavisi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine Ocak 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında başvuran 212 hasta değerlendirildi. 52 İnterstisyel akciğer hastalığı, 81 kronik öksürük şikayetive kontrol grubu olarak 79 akciğer kanseri ön tanısıyla bronkoskopi yapılan hastalar olarak üç grupta incelendi. Hastaların bronkoskopi ile alınan bronş lavajından pepsin düzeyi bakılmak üzere örnekler ayrıldı. Biyokimya laboratuvarında Human Pepsin ELISA kit ile double-antibody sandwich method enzim immunosorbent assay yöntemi ile çalışıldı.Her üç grupta da nefes darlığı ve öksürük en sık saptanan semptom idi. Pepsin düzeyi kronik öksürük grubunda 16,71±8,6 ng/ml, İAH grubunda 15,6±8,9 ng/ml ve akciğer kanseri grubunda 10,58±5,4 ng/ml olarak bulundu. İAH grubu ile akciğer kanseri grubu ile kıyaslandığında istatiksel anlamlı fark bulundu (p:0,00). Kronik öksürük ve akciğer kanseri grubun arasında da istatistiksel anlamlı fark vardı (p:0,00). İAH grubu ile kronik öksürük grubu arasında pepsin düzeyi açısından istatiksel fark saptanmadı(p>0.05). Reflü tedavisi alanlarda üç grupta da pepsin düzeyinin daha düşük olduğu tespit edildi. Bronş lavajında pepsin düzeyi İAH ve kronik öksürük grubunda daha yüksek düzeyde çıkmıştır. Reflü tedavisi alan hastalarda pepsin değerinin düşük izlenmesi gizli reflünün olabileceğini göstermiştir. Çalışmamızda özellikle kronik öksürük ve İAH grubunda bronş lavajında pepsin düzeyinin yüksek çıkması hastalık etyolojisi ve tedavi planlaması konusunda yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Pepsin is an enzyme that helps digest the protein secreted from the gastric chief cells in an inactive state. Pepsin is a good marker for acidic gastroesophageal reflux (GER). Its presence in sputum or saliva is considered pathological. In GER, cough is stimulated by the bronchoesophageal neurogenic reflex and the mechanism of aspiration of gastric contents into the airways. GER is among the most common causes of cough. Also, acid reflux in the stomach is thought to play a role in the etiology of Interstitial Lung Diseases (ILD). Studies have shown high pepsin and bile acid levels in bronchial lavage in patients with interstitial lung and chronic cough. In our study, we aimed to evaluate the pepsin level in the bronchial lavage of ILD patients with chronic cough and to investigate its relationship with symptoms and reflux treatment.Two hundred twelve patients who applied to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital Chest Diseases Department between January 2021 and February 2022 were evaluated. They were analyzed in three groups as 52 patients with ILD, 81 with chronic cough complaints, and 79 patients with prediagnosis of lung cancer who underwent bronchoscopy as the control group. Samples were separated from the patients' bronchial lavage obtained by bronchoscopy to measure pepsin levels. Human Pepsin ELISA kit and double-antibody sandwich method enzyme immunosorbent assay method was used in the biochemistry laboratory.In all three groups dyspnea and cough were the most common symptoms. Pepsin level was 16,71±8,6 ng/ml in the chronic cough group, 15,6±8,9 ng/ml in the ILD group, and 10,58±5,4 ng/ml in the lung cancer group. Statistically significant difference was found between the ILD group and the lung cancer group (p:0.00). There was also a statistically significant difference between the chronic cough and lung cancer groups (p:0.00). There was no statistical difference between the ILD group and the chronic cough group in terms of pepsin levels (p>0.05). It was determined that pepsin levels were lower in all three groups in those receiving reflux treatment. Conclusion: Pepsin level in bronchial lavage was higher in ILD and chronic cough group. Low pepsin value in patients receiving reflux treatment showed that occult reflux may occur. In our study, high pepsin level in bronchial lavage, especially in the chronic cough and ILD group, may be a guide for the etiology of the disease and treatment planning.