Marmara Bölgesi'ndeki sezaryen uygulamalarında karşılaşılan etik-hukuk çatışmaları üzerine nitel ve nicel bir değerlendirme
Ethical-legal conflicts on caesarean practices in Marmara Region; a quantitative and qualitative evaluation
- Tez No: 743230
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye'de kadın doğum hekimlerinin sezaryen doğuma karar verme süreçleri etik bildirgeler ve yasal düzenlemeler eşliğinde incelenmiştir. Çalışmanın amacı yasal mevzuatın etik ilkelerle çatıştığı noktaları tespit etmek, hekimlerin sezaryen kararlarına etkilerini incelemek ve çözüm önerileri sunarak sezaryen kararlarının azaltılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamaktır. Çalışmanın hipotezi yasal mevzuatın etik ilkelerle çatıştığı durumların kadın doğum hekimlerinin sezaryen kararlarını arttırdığı yönündedir. Yöntem: Bu amaçla öncelikle konu ile ilgili etik bildirgeler ve yasal mevzuat incelenmiş, 20 kadın doğum hekimi ile yüz yüze açık uçlu yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek sezaryen doğum karar verme süreçlerine etkileri tartışılmıştır. Görüşme sonuçlarından elde edilen veriler ile bir anket çalışması hazırlanarak Marmara Bölgesi'nde çalışan 400 kadın doğum hekiminin katılımı ile gerçekleştirilmiş, görüşme sonuçları test edilerek ülkemiz için genellenebilir sonuçlara ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonucunda kadın doğum hekimlerinin doğum takibinde etik yükümlülükler ve yasal düzenlemeler arasında karar vermekte zorlandıkları durumlarda sezaryen doğum yönünde karar verdikleri tespit edilmiştir. Bu durumların başında hekimlerin dava edilme korkusu, hasta ve hasta yakınlarının baskısı ve anne istemi gelmektedir. Tıbbi ilerlemeye bağlı medikal endikasyonların zaman içinde değişimi ise hekimlerin karar vermesini zorlaştıran bir diğer durum olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Ülkemizde sezaryen doğum oranlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar, tıbbietik ilkelerin uygulanmasını güvence altına almaya yönelik yasal mevzuat düzenleme çalışmaları ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose :In this study, the cesarean section decision-making process of obstetricians in Turkey is investigated in the light of ethical declarations and legal regulations.The aim of the study is to determine the points where the legal legislation conflicts with ethical principles, to examine the effects of physicians on cesarean section decisions and to contribute to the studies on reducing cesarean section decisions by offering solutions.The hypothesis of the study is that the situations in which the legal legislation conflicts with the ethical principles increase the cesarean section decisions of physicians. Methodology: For this purpose, first of all, ethical declarations and legal regulations related to the subject were studied, face-to-face, open-ended semi-structured interviews were conducted with 20 obstetricians and their effects on cesarean delivery decision-making processes were discussed.A questionnaire study was prepared with the data obtained from the results of the interviews, and it was carried out with the participation of 400 obstetricians working in the Marmara Region, and the results of the interviews were tested and generalizable results were obtained for our country. Findings:The data obtained indicates that obstetricians make a cesarean section decision when they have difficulty in deciding between ethical obligations and legal regulations in birth follow-up.These are the fear of being sued, the pressure of the patient and their relatives, and the mother's request.In addition, the change in medical indications over time due to medical developments is another situation that makes it difficult for physicians to decide. Conclusion: Studies to reduce cesarean delivery rates in our country should be supported by legal regulations to ensure the implementation of medical ethical principles.