Yenilik transferi bağlamında sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarına dayalı dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of classroom teachers' self-efficacy in developing digital instructional material based on Web 2.0 tools in the context of innovation transfer
- Tez No: 743231
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı, yenilik transferi bağlamında sınıf öğretmenlerinin web 2.0 araçlarına dayalı dijital öğretim materyali tasarlama öz yeterliklerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma gurubu Muğla İli menteşe ilçesindeki resmi ve özel eğitim kurumlarında görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Verilerin kolay toplanması ve ulaşılabilir olması için amaca uygun örneklem yöntemiyle çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın yöntemi karma yöntemdir. Araştırmanın nicel veriler için; veri toplama aracı olarak Korkmaz, Arıkaya ve Altıntaş, (2019) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz-Yeterlikleri Ölçeği”, nitel veriler için ise; araştırmacı tarafından geliştiren yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanıp uygun istatistiki analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda yenilik transferi bağlamında sınıf öğretmenlerin web 2.0 araçlarına dayalı dijital öğretim materyali geliştirme, tasarlama öz yeterlikleri ve olumsuz bakış durumları tespit edilerek; kıdem(hizmet yılı), cinsiyet, okuttukları sınıflar ile özel ve resmî kurumlarda çalışma durumları açısından aralarında anlamlı fark olup olmadığı belirlenmiş uygun tartışma ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the self-efficacy of classroom teachers in designing digital teaching materials based on web 2.0 tools in the context of innovation transfer. The study group of the research consists of classroom teachers working in public and private education institutions in the hinge district of Muğla province. A study group was formed with the purposeful sampling method in order to collect the data easily and make it accessible. The method of the research is mixed method. For the quantitative data of the research;“Teachers' Digital Teaching Material Development Self-Efficacy Scale”developed by Korkmaz, Arıkaya and Altıntaş, (2019) as a data collection tool, and for qualitative data; Using the semi-structured interview form developed by the researcher, data were collected and appropriate statistical analyzes were made. As a result of the research, in the context of innovation transfer, classroom teachers' self-efficacy in developing and designing digital teaching materials based on web 2.0 tools and their negative perspectives were determined; It was determined whether there was a significant difference between them in terms of seniority (year of service), gender, classes they taught and working status in private and public institutions, and appropriate discussions and suggestions were made.