Obsesif belirtilerin yordayıcıları olarak sosyal kaygı, mükemmeliyetçilik, narsisizm ve ruminasyon
Social anxiety, perfectionism, narcissism, and rumination as predictors of obsessive symptoms
  1. Tez No: 743249
  2. Yazar: BURAK AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, obsesif özellikler ile sosyal kaygı, mükemmeliyetçilik, ruminasyon ve narsisizm arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş aralığında bulunan 398 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların sosyal kaygı, ruminasyon, mükemmeliyetçilik, narsisizm ve obsesyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme için bir demografik bilgi formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ), Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ), Ruminatif Tepki Ölçeği (RTÖ) ve Narsisistik Kişilik Envanteri (NKE) kullanılmıştır. Demografik bilgi formunun içerisinde yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ilişki durumu, mesleki durum ve sosyo-ekonomik düzey ile ilgili sorular bulunmaktadır. Değişkenleri cinsiyete, ilişki durumuna ve mesleki duruma göre karşılaştırmak için bağımsız gruplar t-testi, sosyo-ekonomik düzeye ve eğitim durumuna göre karşılaştırmak için ANOVA yapılmıştır. Aynı zamanda değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için korelasyon analizi uygulanmıştır. Son olarak da obsesif özelliklerin çalışmanın ana değişkenleri tarafından ne kadar yordandığını değerlendirmek için hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizinin sonucuna göre çalışmanın ana değişkenleri arasında 0,15 ile 0,64 arasında değişen düzeyde ilişkiler gözlenmiştir. Son olarak hiyerarşik regresyon analizinin sonuçlarına bakıldığında sosyal kaygı, ruminasyon, mükemmeliyetçilik ve narsisizm, obsesyonun %46'sını istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular, literatürdeki bilgiler göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between obsessive symptoms and social anxiety, perfectionism, rumination, and narcissism. The sample of the study consists of 398 participants between the ages of 18 and 65. In the study, the participants' social anxiety, rumination, perfectionism, narcissism, and obsession levels were evaluated. Demographic information form, Liebowitz Social Anxiety Inventory (LSAI), Obsessive Beliefs Inventory (OBI), Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS), Ruminative Response Inventory (RRI), and Narcissistic Personality Inventory (NPI) were used for evaluation. In the demographic information form, there are questions about age, gender, education level, relationship status, occupational status, and socio-economic level. Independent groups t-test was applied to compare the variables by gender, relationship status, and occupational status, and ANOVA was applied to compare them by socio-economic level and educational status. At the same time, correlation analysis was applied to examine the relationship between the variables. Finally, hierarchical regression analysis was applied to evaluate the extent to which obsessive features were predicted by the main variables of the study. According to the results of the correlation analysis, a correlation of between -0.15 and 0.64 was observed between all the variables of the study. Finally, looking at the results of hierarchical regression analysis, it was found that social anxiety, rumination, perfectionism, and narcissism predicted 46% of obsessions in a statistically significant way. At the end of the study, the findings were evaluated by considering the information in the literature.