Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında pilates temelli egzersizin fiziksel ve psikolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of pilates based exercise practice on physical and phychological parameters in patients with Behçet and Famılıal Medıterranean Fever
  1. Tez No: 743262
  2. Yazar: NEJLA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Behçet Hastalığı (BH) ve Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarında ağrı, eklem tululumu, fonksiyonel kayıplar gibi kas iskelet sistemini ilgilendiren semptomların yanı sıra psikolojik parametrelerde de etkilenimler görülebilir.. Romatizmal tanılı hastalarda egzersizin sadece klinik olarak yararlı etkilerinin dışında potansiyel antiinflamatuvar etkisinin olduğu da bilinmektedir. Çalışmamızın amacı; BH ve AAA tanısı almış hastalar ve sağlıklı bireylerde pilates temelli egzersizlerin fiziksel ve psikolojik parametreler üzerine etkinliğinin karşılaştırmak idi. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalı'ndan Hekim tarafından tanısı konularak İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Birimine yönlendirilen 16 BH, 16 AAA tanılı olgu ve 16 sağlıklı kontrol (SK) dahil edildi. Olgularda fiziksel aktivite Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Formu ile, denge Biodex Dende Sistemi ve Berg Denge Ölçeği ile, fonksiyonel kapasite 6 Dakika Yürüme Testi ile, ağı McGill- Melzack Ağrı Anketi ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile, uyku Pittsburg Uyku Kalite İndeksi ile, depresyon Hamilton Depresyon Ölçeği ile, yaşam kalitesi ise Nottingham Sağlık Profili ile değerlendirildi. Çalışma sonunda BH ve AAA tanısı almış hastalar ve sağlıklı bireylerde pilates temelli egzersizlerin fiziksel ve psikolojik parametreler üzerine etkinliğinin karşılaştırıldığı bu çalışmada 8 haftanın sonunda her üç grupta da depresyon dışında tüm parametrelerde anlamlı düzeyde iyileşmeler elde edildi (p0,005). Tedavi sonrasında sağlıklı grupla kıyasladığımızda ise denge parametreleri hariç diğer tüm parametrelerde her iki hastalık grubunun da sağlıklı gruba yakın sonuçlar gösterdiği bulundu (p>0,005). Fiziksel ve psikolojik parametreler üzerine olumlu etkilerinin olması nedeniyle pilates temelli egzersizlerin BH ve AAA tanılı hastalarda tedavi programına eklenmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In Behçet's Disease (BD) and Familial Mediterranean Fever (FMF) diseases, besides the symptoms related to the musculoskeletal system such as pain, joint involvement, functional losses, psychological parameters can also be affected.. It is known that exercise has not only clinically beneficial effects but also a potential anti-inflammatory effect in patients with a diagnosis of rheumatism. The aim of our study was to compare the effectiveness of pilates-based exercises on physical and psychological parameters in patients diagnosed with BD and FMF and healthy individuals. The study included 16 BD cases, 16 FMF cases and 16 healthy controls (SK) who were diagnosed by a physician from Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Internal Diseases Department, Rheumatology Department and referred to the Physiotherapy Unit of Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Health Sciences. Physical activity was measured with the International Physical Activity Qestionnaire-In Behçet's Disease (BD) and Familial Mediterranean Fever (FMF) diseases, besides the symptoms related to the musculoskeletal system such as pain, joint involvement, functional losses, psychological parameters can also be affected.. It is known that exercise has not only clinically beneficial effects but also a potential anti-inflammatory effect in patients with a diagnosis of rheumatism. The aim of our study was to compare the effectiveness of pilates-based exercises on physical and psychological parameters in patients diagnosed with BD and FMF and healthy individuals. The study included 16 BD cases, 16 FMF cases and 16 healthy controls (SK) who were diagnosed by a physician from Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Internal Diseases Department, Rheumatology Department and referred to the Physiotherapy Unit of Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Health Sciences. Physical activity was measured with the International Physical Activity Qestionnaire-Short Form, balance was measured with the Biodex Balance System and Berg Balance Scale, and functional capacity was measured with the 6 Minute Walk Test. Pain was assessed with the McGill-Melzack Pain Questionnaire, fatigue with the Fatigue Severity Scale, sleep with the Pittsburg Sleep Quality Index, depression with the Hamilton Depression Scale, and quality of life with the Nottingham Health Profile. In this study, in which the effectiveness of pilates-based exercises on physical and psychological parameters in patients diagnosed with BD and FMF and healthy individuals at the end of the study, significant improvements were obtained in all parameters except depression in all three groups at the end of 8 weeks (p0.005). When we compared it with the healthy group after the treatment, it was found that both disease groups showed similar results to the healthy group in all parameters except balance parameters (p>0.005). We think that pilates-based exercises should be added to the treatment program in patients with BD and FMF, since they have positive effects on physical and psychological parameters.