Juvenil idiopatik artrit'li çocuk ve adölesanlarda denge üzerinde propriosepsiyon ve kas kuvvetinin rolü: Karşılaştırmalı çalışma
The role of proprioception and muscle strength on balance in children and adolescents with juvenil idiopatic arthritis: A comparative study
- Tez No: 743263
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamız Juvenil İdiopatik Artrit'li(JİA) çocuk/adölesanlarda denge üzerine propriosepsiyon ve kas kuvvetinin etkisini değerlendirmek ve sağlıklı kontrolleri ile karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 35 JİA'lı (yaş ortalaması=13,37±2,74yıl) ve 35 sağlıklı (yaş ortalaması=12,14±3,53yıl) çocuk/adölesan katıldı.Tümçocuk/adölesanların alt ekstremite kas kuvvetleri manuel kas testi cihazı ileeklem propriosepsiyonuelektronik gonyometre ile (15°,30°,45°,60°) bilateral olarak; denge değerlendirmeleri (statik denge, reaksiyon tepki ve ulaşma süreleri) Sensamove Sensbalance denge tahtası ile fiziksel fonksiyon Çocukluk Çağı Sağlık Değerlendirme Anketi (ÇSDA) ile JİA'lıçocuk/adölesanların hastalık aktiviteleri ise Juvenil Artrit Hastalık Aktivite Skoru 27 ile değerlendirildi. Karşılaştırmalıanalizsonucunda;bilateral kalça fleksör kas kuvveti sağlıklı gruplehine anlamlı iken (p0,05).Her iki dizdepropriosepsiyon (15° sol diz hariç) tüm açılarda, sağlıklıçocuk/adölesanlarlehine anlamlıidi (p>0,001).Denge testi reaksiyon tepki süresi ve ulaşma süresi sağlıklı çocuk/adölesanlar lehine anlamlı iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study was planned to evaluate the effect of proprioception and muscle strength on balance in children/adolescents with Juvenil Idiopatic Arthritis and to compare it with healthy controls. 35 children/adolescents with JIA (mean age=13.37±2.74 years) and 35 healthy (mean age=12.14±3.53 years) children/adolescents participated in the study. After recording the demographic data, lower extremity muscle strength of all children/adolescents was evaluated bilaterally with a manual muscle test device, joint proprioception with an electronic goniometer (15°,30°,45°,60°) bilaterally; balance assessments (static balance, reaction response and reaching times) were evaluated with the Sensamove Sensbalance balance board, and physical function was evaluated with the Childhood Health Assessment Questionnaire (CHAQ), and disease activities of children/adolescents with JIA were evaluated with the Juvenile Arthritis Disease Activity Score of 27. As a result of the comparative analysis; bilateral hip flexor muscle strength was significant in favor of the healthy group (p0.001).