Sosyal bilgiler ders kitaplarında verilen edebi ürünlerin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of literacy products given in social studies textbooks accoding to teachers' views
- Tez No: 743285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sosyal bilgiler çok disiplinli bir derstir. Bu dersin öğretim programı, sosyal bilim dalları olan coğrafya, ekonomi, sosyoloji, tarih, antropoloji, psikoloji, felsefe, siyaset bilimi ve hukuk'un; insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi gibi konularla bütünleştirilmiş olarak öğretilmesi gerekmektedir. Sosyal bilgiler dersiyle entegre edilebilecek çalışma alanlarından birisi de edebiyattır. Derslerde edebi ürün kullanımıyla ilgili olarak sosyal bilgiler öğretim programında birçok noktada vurgu yapılmıştır. Bu doğrultuda programa göre sosyal bilgiler dersi ; masal, , halk hikâyesi, efsane, destan, türkü, atasözü ve şiir gibi türlerden faydalanılarak edebî ürünlerle desteklenmelidir. Bu çalışmada sosyal bilgiler ders kitaplarında edebi ürün kullanımıyla ilgili öğretmen görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma grubu olarak İstanbul ilinde çeşitli okullarda görev yapan 13 Sosyal Bilgiler öğretmeni belirlenmiştir. Bu çalışmada yöntem olarak nitel araştırma tercih edilmiştir. Veri toplama aşamasında araç olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analiziyle çözümlenmeye çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen temel veriler şunlardır: Sosyal bilgiler öğretmenleri derslerde edebi ürün kullanımının gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Genellikle tarih ağırlıklı konularda edebi ürün kullanmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenleri genel olarak ders kitabını edebi ürünler açısından yetersiz bulmakta bu nedenle kitapta yer alan edebi ürün sayısının arttırılması gerektiğini savunmaktadır. Edebi ürün kullanımının farklı bakış açısı edinme, çok yönlü düşünme, merak duygusu uyandırma, derse ilgi duyma, Türkçeyi doğru ve güzel kullanma gibi birçok olumlu katkısının olduğunu belirtmektedir. Ayrıca öğretmenlerimiz, değerlerimizin öğrencilere aktarılması noktasında edebi ürünlerin kesinlikle başvurulması gereken materyaller olduğunu belirtmektedir. Elde edilen veriler literatür araştırmasıyla ile tartışılmış ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Social studies is a highly disciplined subject. The curriculum of this course includes social sciences, geography, economics, sociology, history, anthropology, psychology, philosophy, political science and law; It should be taught in an integrated manner with subjects such as human rights, citizenship and democracy. One of the fields of study that can be integrated with the social studies course is literature. Many points have been emphasized in the social studies curriculum regarding the use of literary products during the lessons. In this direction, according to the curriculum, the social studies course should be supported with literary products by making use of genres such as epics, tales, proverbs, folk tales, legends, folk songs and poems. In this study, it is tried to determine the opinions of teachers about the use of literary products in social studies textbooks. 13 Social Studies teachers working in various schools in Eyüp and Esenler districts in Istanbul were determined as the working group. Qualitative research method is used in this study. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The collected data is tried to be analyzed by content analysis. Main results obtained through research: Social studies teachers emphasize that the use of literary products is necessary in the lessons. Teachers generally use literary products on history-based subjects. Social studies teachers generally find the textbook insufficient in terms of literary products, therefore they argue that the number of literary products in the book should be increased. The use of literary products; It is stated that it has many positive contributions such as acquiring a different perspective, multidimensional thinking, arousing a sense of curiosity, interest in the lesson, and using Turkish correctly and beautifully. In addition, our teachers state that literary works are the materials that should definitely be used in terms of transferring our values to students. The results were discussed with the literature and suggestions were put forward.