Tarım sektöründe enerji verimliliği üzerine yeşil bankacılık Türkiye uygulamaları
Energy efficiency in agriculture sector: Green banking practices in Turkey
- Tez No: 743284
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Enerji, Banking, Economics, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada açlıktan dolayı ölen insan sayısı giderek artmaktadır. Tarımsal faaliyetlerin devamlılık arz etmesi önemlidir ancak tarımsal üretimin maksimum kazanç sağlayabilmesi için maliyetlerin düşük olması gerekmektedir. Ülkemiz enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olmasından dolayı, enerji fiyatlarını kontrol edememektedir. Bu kapsamda ülkemizde her sektörün yüksek maliyet oluşturan unsuru enerji maliyeti olmaktadır. Enerji verimliliğini arttırmak amacıyla fosil yakıtlar yerine yenilenebilir kaynaklarının daha fazla kullanabilmesi için ekonominin temel direği olan bankacılık sektörünün etkisi araştırılmıştır. Kapitalist ekonomi modeline göre bankalar bir ülke ekonomisinin hangi yöne gideceğinin kararını veren aktörlerden biridir. Bu sebepten dolayı toplum bilincini daha ileri taşıyarak doğaya saygı duyan bir model yaratılması maksadıyla yeşil bankacılık kavramı öne çıkmaktadır. Yeşil bankacılığın uygulama alanları araştırılmış olup enerji verimliliği üzerine etkisine değinilmiştir. Dünyada kâr amacı gütmeyen birçok kurumsal kuruluşun sağladıkları finansman desteği ve projeler sayesinde farklı coğrafyalarda ki etkileri ve sonuçları araştırılmıştır. Dünyada görülen iklim değişikliği sebebiyle birçok doğal afetin beklenmedik seviyede artmasıyla yıkım gücünün yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadele etmek için uyguladığı yasal düzenlemeler araştırılmıştır. Tez konusu olan yeşil bankacılık üzerine derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak firmalar nezdinde araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda ülkemizin henüz iklim değişikliğine olan ilgisinin yüksek seviyede olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of people dying from hunger is increasing in the world. Agricultural activities must be continuous, but the costs must be low to provide maximum profit for agricultural production. Since our country is foreign-dependent in terms of energy, it cannot control energy prices. The effect of the banking sector, which is the main pillar of the economy, has been investigated to use more renewable resources instead of fossil fuels to increase energy efficiency. According to the capitalist economic model, banks are the winds that decide which direction the economy will proceed in a country. Due to this reason, the concept of green banking shines out for creating a model that respects nature by carrying social awareness further. Green banking applications have been studied, and their impact on energy efficiency has been mentioned. The effects and outcomes of financial support and projects provided by many non-profit corporate organizations in various geographies have been studied. Due to the climate change in the world, it has been determined that many natural disasters increase at an unexpected level and their destructive power is high. In this context, the legal regulations implemented by our country to combat climate change were studied. A research was conducted on energy efficiency, which is the subject of the thesis, by using in-depth interview technique. As a result of the research, it has been observed that our country is not yet at a high level of interest in climate change.