Kesme kuvvetini hesaba katarak uçlarında rijit bölgeler bulunan çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin nonlineer analizi için bir bilgisayar programı
- Tez No: 7433
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada, kayma def ormasyonlarının etkisi de göz- önüne alınarak sonsuz rijit kısımları bulunan çubuklardan oluşan çerçevelerin nonlineer analizi yapılmış ve bu konuda bir bilgisayar programı geliştirilmiştir, önce, bu çalışmada kullanılan rijitlik matrisi yöntemi genel bir şekilde anlatılmıştır. Daha sonra perdeye saplanan bir bag kirişinin perde ekseni Üzerindeki birim deplasman sabitleri çıkarılmıştır. II. mertebe teorisi (nonlineer analiz) ile kayma def ormasyon 1 ar inin etkisi de gözönüne alınarak çubukların rijitlik matrisi etki katsayıları hesaplanmış ve aynı etkiler altında Uniform, tekil, doğrusal, üçgen ve simetrik trapez yayı 1 ı yükler için ankastrelik uç kuvvetleri bulun muştur. Daha önce başka hesap yöntemleriyle çözülmüş olup literatürde mevcut olan birkaç örnek de çözülerek sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI II ABSTRACT In this study, the nonlinear analysis of frames with members having rigid parts at the ends, has been carried out taking shear deformations into consideration and a computer program has been developed. At the beginning, the stiffness method, which was used in this study, has been introduced in the general form. Then, a lintel beam connected to shear walls has been analyzed for its stiffness coefficients corresponding to the ends on the axes of the shear walls. After calculating the stiffness coefficients for beams with the second order theory (nonlinear analysis) taking shear deformations into consideration, the fixed end forces for uniform, concentrated, linear, triangular and symmetrical trapezoidal loads on the member are found. A few examples which are found in the literature and are solved by other methods have been solved by this program and the results found are compared with the previous ones.