Yerel seyahat acentalarınca düzenlenen ara tur organizasyonları
The Local tour organisations organized by local travel agenoies
- Tez No: 74334
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KUTLUATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Turizm sektöründe seyahat acentacılığının önemi ve gerekliliği gözardı edilmemesi gereken bir gerçektir. Seyahat acentalarının etkinliğinin belirlenmesinde tur organizasyonlarının rolü büyüktür. Mevcut şartlarlarda ülkemize turist gönderen gelişmiş ülkelerin seyahat işletmeleri ile seyahat acentalarımızın rekabet edebilmesi oldukça zor görülmektedir. Ülke turizminin dışa bağımlılığını en aza indirecek alt yapının oluşturulması ve mevcut turizm hareketlerinden ülkenin mümkün olan en yüksek faydayı sağlaması için turistin yoğun olduğu özellikle sahil bölgelerinde, yerel seyahat acentalarımızca organize edilen ara turlar her geçen gün daha önemli boyutlara ulaşmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde organize edilen ara turların, seyahat işletmeleri ve ülke turizmi açısından önemi ve boyutu üzerinde durulmuştur. Yapılan anketlerle, yerel seyahat acentalarınca düzenlenen ara tur organizasyonlarının ne derece etkin olduğu tesbit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, seyahat acentacılığı, ikinci bölümde organize turlar ve ara tur ilişkisi ele alınmış, üçüncü bölümde ara tur organizasyonu ana hatlarıyla incelenmiş, son bölümde ise, Kuşadası 'nda ara tur düzenleyen yerel seyahat acentalarına ve ara turlara katılan turistlere uygulanan anket çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance and necessity of the travel agency in tourism are an unignorable fact. Furthermore, the role of tour organisations in determining the effectiveness of travel agents is very great. The competitiveness of our travel agents versus the travel agents of developed and tourist -sender countries is not easy under present circumstances. Local tours organized by local travel agents in touristic centers, specifically in the costal regions are gradually reaching wider dimensions to form a substructure minimizing the dependency of Turkish tourism on operators abroad and provide Turkey with benefits from present touristic activities as much as possible. In this study, the great importance has been given to local tours, and the importance and dimensions of local tours for turkish travel agents and our country's economy have been stressed. With this survey, an attempt has been made to determine how effective local tours organized by local travel agencies are. The study consists of four chapters. The first chapter foceses on the work of the travel agency, the second chapter on organized tours and local tours and the third chapter on local tours. The last chapter contains a survey carried out on tourists who participated in some local tours, and on local travel agents organizing tours with the results, and a conclusion.